Przejdź do zawartości

Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Statuetka Nagrody m. st. Warszawy
Odznaka Nagrody m. st. Warszawy
Awers
Awers wzoru oznaki nagrody od 2015
Awers
Awers wzoru znaczka nagrody z 2008
Powiązane

Honorowy Obywatel m.st. Warszawy,
odznaka Zasłużony dla Warszawy

Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy, skr. Nagroda m.st. Warszawynagroda przyznawana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy osobom lub zespołom osób szczególnie zasłużonym dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Została wprowadzona statutem m.st. Warszawy z 27 marca 1995[1]. Szczegółowe przepisy dotyczące nagrody uregulowała uchwała z 1996[2]. Nie pojawiła się w nowym statucie m.st. Warszawy z 2002[3], a została ponownie ustanowiona w 2003[4]. Kolejny statut miejski z 2008 zmodyfikował zasady nominacji do nagrody (m.in. zwiększono liczbę radnych wnioskujących z 3 do 10)[5], co potwierdziła trzy miesiące później specjalna uchwała, która doprecyzowała przepisy[6].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

W latach 1995–2015 przyznawana była uchwałą Rady na wniosek: Prezydenta, Zarządu, przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Rady, komisji Rady, grupy co najmniej 3 radnych lub rady gminy warszawskiej. Mogła się wiązać z przyznaniem wyróżnionej osobie lub zespołowi określonej kwoty pieniężnej albo nagrody rzeczowej[2][4][6]. Zgodnie z aktualnym regulaminem z 2015 nagroda przyznawana jest na wniosek: przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Rady m.st. Warszawy, Prezydenta m.st. Warszawy, komisji Rady m.st. Warszawy, grupy co najmniej 10 radnych Rady m.st. Warszawy lub rady dzielnicy m.st. Warszawy[7].

Do 2015 była wręczana w postaci statuetki Syreny Warszawskiej i znaczka (lekko wypukła oznaka, wykonana w srebrze, z zapięciem na zacisk), będącego symbolem nagrody, a także dyplomu okolicznościowego[2][4][6][8].

Obecnie laureaci otrzymują: statuetkę Syreny Warszawskiej, oznakę nagrody i dyplom. Nagroda może wiązać się z jednoczesnym przyznaniem kwoty pieniężnej, albo nagrody rzeczowej, która nie może przekraczać wysokości pięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, określonego dla Warszawy w miesiącu poprzedzającym przyznanie nagrody, z możliwością zaokrąglenia do 100 złotych w górę[7].

Uroczystego wręczenia nagrody dokonuje Przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy na uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy z okazji Dnia Pamięci Warszawy albo podczas innej uroczystości[7].

Rejestr odznaczonych prowadzony jest od początku istnienia nagrody czyli od 1996[9].

Wygląd

[edytuj | edytuj kod]

Statuetka – wykonana na podstawie rzeźby Ludwiki Nitschowej stojącej na Powiślu w Warszawie nad Wisłą, z metalu koloru brązu, o wymiarach: wysokość całkowita statuetki 145 mm, wysokość postaci 125 mm, na cokole o wymiarach 20 × 40 × 75 mm z pozłacaną tabliczką o wymiarach 16 × 52 mm, mocowaną czterema dekoracyjnymi bolcami na bocznej, lewej stronie cokołu, z majuskułowym napisem w czterech wersach: „NAGRODA M.ST. WARSZAWY DLA ... 20... R.”, z napisem na tylnej ścianie cokołu, w jego górnej, lewej części: „STATUETKA WYKONANA NA PODSTAWIE RZEŹBY ART. RZEŹB. LUDWIKI NITSCHOWEJ”, z kolejnym numerem nadania wytłoczonym na środku dolnej płaszczyzny cokołu.

Oznaka – srebrna, prostokątna, o wymiarach 21 × 14 mm, przedstawiająca wypukły wizerunek Syreny Warszawskiej, z majuskułowym wypukłym napisem u dołu: „WARSZAWA”, przypinana sztyftem z zapięciem zaciskowym na lewej klapie ubioru z kołnierzem wykładanym lub na tej wysokości, a w służbach mundurowych zgodnie z przepisami tych służb[7].

Wyróżnieni

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Wyróżnieni Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]