Napierśnik torfowiskowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Napierśnik torfowiskowy
Stethophyma grossum
(Linnaeus, 1758)
Samica
Samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd prostoskrzydłe
Rodzina szarańczowate
Rodzaj Stethophyma
Gatunek napierśnik torfowiskowy
Synonimy
  • Gryllus (Locusta) grossus Linnaeus, 1758

Napierśnik torfowiskowy (Stethophyma grossum) – euroazjatycki gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych (Acrididae)[1] związany ze środowiskami wilgotnymi – bagnami i torfowiskami. Jest jednym z większych prostoskrzydłych występujących w Polsce. Osiąga do 30 mm długości.

W Polsce jest wprawdzie gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym[2] na nizinach i wyżynach[3], ale ginącym. Brak doniesień o jego występowaniu w Sudetach Zachodnich i Wschodnich, Kotlinie Nowotarskiej i Tatrach[3].

Liczebność jego populacji w kraju spada, dlatego na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce klasyfikowany jest w kategorii VU (narażony)[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Orthoptera Species File Online: species Stethophyma grossum (Linnaeus, 1758) (ang.). [dostęp 6 października 2010].
  2. a b Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. II. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2007. ISBN 978-83-881470-7-4.
  3. a b Władysław Bazyluk, Anna Liana: Prostoskrzydłe - Orthoptera. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2000, seria: Katalog Fauny Polski cz. 17, z. 2. ISBN 83-85192-94-8.