Napierśnik torfowiskowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Napierśnik torfowiskowy
Stethophyma grossum
(Linnaeus, 1758)
Samica
Samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd prostoskrzydłe
Rodzina szarańczowate
Rodzaj Stethophyma
Gatunek napierśnik torfowiskowy
Synonimy
  • Gryllus (Locusta) grossus Linnaeus, 1758

Napierśnik torfowiskowy (Stethophyma grossum) – euroazjatycki gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych (Acrididae)[1] związany ze środowiskami wilgotnymi – bagnami i torfowiskami. Jest jednym z większych prostoskrzydłych występujących w Polsce. Osiąga do 30 mm długości.

W Polsce jest wprawdzie gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym[2] na nizinach i wyżynach[3], ale ginącym. Brak doniesień o jego występowaniu w Sudetach Zachodnich i Wschodnich, Kotlinie Nowotarskiej i Tatrach[3].

Liczebność jego populacji w kraju spada, dlatego na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce klasyfikowany jest w kategorii VU (narażony)[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Orthoptera Species File Online: species Stethophyma grossum (Linnaeus, 1758) (ang.). [dostęp 6 października 2010].
  2. a b Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. II. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2007. ISBN 978-83-881470-7-4.
  3. a b Władysław Bazyluk, Anna Liana: Prostoskrzydłe - Orthoptera. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2000, seria: Katalog Fauny Polski cz. 17, z. 2. ISBN 83-85192-94-8.