Napinacz pasów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Napinacze pasów)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Napinacz pasów – element systemu bezpieczeństwa biernego w samochodzie. W razie wypadku ma za zadanie napiąć pas bezpieczeństwa tak, aby jak najszybciej, ściśle związać ciało człowieka z konstrukcją pojazdu.

Podczas zderzenia czołowego ciało kierowcy lub pasażera (mimo że są zapięci pasami) pod wpływem siły bezwładności przesuwa się do przodu. Następuje wtedy uderzenie ciała o taśmę pasów; na obrażenia narażone są żebra, kości miednicy, przepona brzuszna.

Nienapięte pasy bezpieczeństwa pozostawiają pewną swobodę ciału człowieka, co jest zjawiskiem niepożądanym podczas wypadku, ponieważ ciało może poruszać się bezwładnie w obrębie luzu jaki dają pasy, a następnie uderzać w nie z dużą siłą powodując obrażenia ciała lub nadwerężając konstrukcję pasa.

Działanie napinacza pasów bezpieczeństwa[edytuj]

W momencie zderzenia rolą napinacza jest napięcie taśmy pasa. Napięcie to następuje w wyniku działania sprężyny (napinacz mechaniczny) lub wybuchu niewielkiego ładunku pirotechnicznego (napinacz pirotechniczny). Wówczas odciągane jest zapięcia pasa do tyłu i tym samym dociskany do fotela jest siedzący kierowca lub pasażer.

Przykładowe rozwiązania[edytuj]

  • napinacz kulkowy - wybuch ładunku pirotechnicznego wprawia w ruch kulki, które przemieszczając się poruszają koło zębate, to zaś z kolei połączone jest odpowiednio ze zwijaczem pasa.
  • napinacz tłokowy - na skutek wybuchu ładunku w cylindrze tłok się przesuwa i pociąga umocowaną do siebie stalową linkę, która następnie uruchamia zwijacz pasa.

Ogranicznik napięcia pasów[edytuj]

Aby siła docisku nie była zbyt duża stosuje się dodatkowe urządzenie zwane ogranicznikiem napięcia pasów bezpieczeństwa. Jest to mechanizm w postaci blaszki stalowej, która rozrywa się gdy nacisk pasa na ciało ludzkie jest za duży (pierwsze takie rozwiązanie zastosował francuski koncern samochodowy Renault).

Elementy napinacza[edytuj]

  • czujnik sterujący,
  • sprężyna napinająca (napinacz mechaniczny) lub generator gazu (napinacz pirotechniczny),
  • mechanizm napinający pas.

Bibliografia[edytuj]

  • Jerzy Wicher, Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego ​ISBN 83-206-1461-9
  • Anton Herner & Hans-Jürgen Riehl, Elektrotechnika i elektronika w pojazdach samochodowych, Tytuł oryginału: Der sichere Weg zur Meisterprüfung im Kfz-Techniker-Handwerk ​ISBN 83-206-1478-3