Networking (biznes)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Networking – proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów.

Idea[edytuj | edytuj kod]

Idee networkingu promują m.in. portale społecznościowe, jednak najpełniejszym jego przejawem jest networking biznesowy, pojmowany jako sieć trwałych kontaktów biznesowych. Pielęgnowanie kontaktów, nawiązywane znajomości z jak najszerszymi kręgami przedsiębiorców z różnych branż, sprzyja efektywnej wymianie informacji oraz życzliwej atmosferze biznesu.

Działania networkingowe polegają na obopólnym rekomendowaniu swoich usług, dzieleniu się wiedzą oraz udzielaniu pomocy jeśli jest ona potrzebna. Kontakty networkingowe opierają się na wzajemnym zaufaniu i poparciu. Dla networkingu kluczowe jest budowanie długotrwałych relacji opartych na obustronnych korzyściach.

Networking odgrywa szczególną rolę w obsadzaniu wyższych stanowisk. Z jednej strony firma headhunterska dociera do liderów opinii i prosi o rekomendacje, z drugiej zaś bywa, że menedżer sygnalizuje zaufanym osobom chęć zmiany miejsca pracy[1].

Kluby networkingu w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym klubem networkingu w Polsce, była grupa BNI Warszawa – Wspólna – założona 27.04.2006. BNI Polska jest największą (liczącą najwięcej grup networkingowych i największą ilość aktywnych członków) organizacją networkingową w Polsce.

W maju 2010 roku powstała organizacja biznesowa Projekt Wspierania Przedsiębiorczości (PWP)[2], która do końca 2012 roku skupiła ok. stu przedsiębiorców wielu branż w pięciu miastach. Wyróżnikiem PWP jest podział prowizji za zrealizowane kontrakty. Projekt ten rozszerza sieć kontaktów poprzez współpracę, m.in. z izbami gospodarczymi, promuje firmy partnerskie w mediach oraz internecie. PWP prowadzi szereg szkoleń dla przedsiębiorców. Dla Partnerów projektu wartością jest systematyczna praca, poznawanie swoich biznesów oraz tworzenie sieci wzajemnej pomocy poprzez rekomendacje. Do końca 2012 roku organizacja odnotowała ponad 800 współpracy i poleceń biznesowych. Korzyści oraz zasady pracy PWP umieścił na swojej stronie internetowej.

19 lutego 2010 r. w Warszawie powstały Towarzystwa Biznesowe – klub networkingowy inspirujący się wartościami chrześcijańskimi. Członkowie mają dostęp do sieci kontaktów i szkoleń. Dodatkowo angażują się w działalność społeczną i dobroczynność[3][4].

W Poznaniu otwarte networkingowe śniadania biznesowe organizuje np. Klub Przedsiębiorczych Wielkopolan WALOR[5] oraz Klub Networkingu „Poznań Mój Biznes”[6].

Na Śląsku bezpłatne popołudniowe spotkania w ramach sieci Free Business Network prowadzi Doctor Mind[7].

W roku 2013 podczas Międzynarodowego Tygodnia Networkingu w sesji w Łodzi wzięło udział ponad 350 osób (najwięcej w całej Europie)[8].

W Kielcach cyklicznie odbywają się szkolenia networkingowe, pod hasłem Networkingus[9].

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  1. Ivan Misner: „The World’s Best Known Marketing Secret”,
  2. Frank Walicht: „Networking”,
  3. Grzegorz Turniak, Witold Antosiewicz „Praktyczny poradnik networkingu”
  4. Roman Wendt, Grzegorz Turniak: „Profesjonalny networking, czyli kontakty które owocują”.
  5. Daphne Clifton: „Skuteczny networking”, Larry James „10 założeń networkingu. Jak w pełni wykorzystywać swoje znajomości”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]