Networking (biznes)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Networking – proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów.

Idea[edytuj | edytuj kod]

Idee networkingu promują m.in. portale społecznościowe, jednak najpełniejszym jego przejawem jest networking biznesowy, pojmowany jako sieć trwałych kontaktów biznesowych. Pielęgnowanie kontaktów, nawiązywane znajomości z jak najszerszymi kręgami przedsiębiorców z różnych branż, sprzyja efektywnej wymianie informacji oraz życzliwej atmosferze biznesu.

Działania networkingowe polegają na obopólnym rekomendowaniu swoich usług, dzieleniu się wiedzą oraz udzielaniu pomocy, jeśli jest ona potrzebna. Kontakty networkingowe opierają się na wzajemnym zaufaniu i poparciu. Dla networkingu kluczowe jest budowanie długotrwałych relacji opartych na obustronnych korzyściach.

Networking odgrywa szczególną rolę w obsadzaniu wyższych stanowisk. Z jednej strony firma headhunterska dociera do liderów opinii i prosi o rekomendacje, z drugiej zaś bywa, że menedżer sygnalizuje zaufanym osobom chęć zmiany miejsca pracy[1].

Kluby i organizacje networkingowe[edytuj | edytuj kod]

W krajach o gospodarce wolnorynkowej istnieje bardzo duża liczba różnego rodzaju organizacji, których głównym lub pobocznym profilem działalności jest networking. Nawet w mniejszych miejscowościach znajduje się czasem po kilka tego typu klubów. Są one często tworzone przez podmioty prywatne w celu zysku (członkowie muszą uiszczać składkę). Jednak także miasta otwierają własne kluby networkingowe połączone z inkubatorem przedsiębiorczości w celu pobudzania i rozwoju przedsiębiorczości.

Networking w internecie[edytuj | edytuj kod]

Networking uprawia się także intensywnie poprzez internet. Robi się to głównie poprzez portale społecznościowe (Facebook czy LinkedIn) czy e-mail. Zaletą kontaktów internetowych jest prostota i szybkość dotarcia do drugiej osoby. Minusem jest powierzchowność kontaktów.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  1. Ivan Misner: „The World’s Best Known Marketing Secret”,
  2. Frank Walicht: „Networking”,
  3. Grzegorz Turniak, Witold Antosiewicz: „Praktyczny poradnik networkingu”,
  4. Roman Wendt, Grzegorz Turniak: „Profesjonalny networking, czyli kontakty które owocują”,
  5. Daphne Clifton: „Skuteczny networking”, Larry James: „10 założeń networkingu. Jak w pełni wykorzystywać swoje znajomości”,
  6. Beata Kapcewicz: "Networking w Karierze. Jak odnieść sukces dzięki sieci kontaktów?"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Top menedżer do wzięcia – www.pulshr.pl.