Neufchâtel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Neufchâtel
Ser Neufchâtel
Ser Neufchâtel
Kraj pochodzenia  Francja
Region Normandia
Miejscowość Neufchâtel-en-Bray
Pasteryzacja tak
Wartość odżywcza 274 kcal/100 g
Zawartość tłuszczu 24 g/100 g
Zawartość białka 14,4 g/100 g
Czas dojrzewania 8-10 tygodni

Neufchâtelfrancuski miękki, pełnotłusty, podpuszczkowy ser dojrzewający, produkowany z pasteryzowanego mleka krowiego. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Neufchâtel-en-Bray w regionie Górna Normandia. Od 1969 roku posiada certyfikat Appellation d'origine contrôlée (AOC)[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Neufchâtel najczęściej wytwarzany jest w formie sercowatej, choć może mieć również kształt krążka, beczułki lub sześcianu[1]. Posiada suchą, gładką, białą skórkę[1], która z czasem brązowieje. Wnętrze jest jednorodne, jasnożółte, z czasem robiące się również brązowe. Ma bardzo przyjemny zapach oraz łagodny i delikatnie kwaskowaty smak. Bardzo dobrze się rozsmarowuje.

Amerykańska odmiana[edytuj | edytuj kod]

W 1872 roku mieszkający w okolicach Nowego Jorku mleczarz,William Lawrence, stworzył amerykańską odmianę neufchâtela, dodając do jego receptury śmietanę[2]. Jest on delikatniejszy, zawiera więcej wody i białka oraz posiada mniej tłuszczu w suchej masie (ok. 33%)[3].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Ser wytwarza się z mleka zbieranego w okresie od kwietnia do listopada. Mleko podgrzewa się do temperatury 20 ºC i dodaje do niego podpuszczkę, po czym odstawia się na 24-36 godzin. Po tym czasie do masy dodaje się grzyby penicillum candium i formuje serki. Następnie trafiają one do pomieszczenia o temperaturze 12-14 ºC i wilgotności 95%, gdzie dojrzewają przez 8-10 tygodni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Neufchâtel jest jednym z najstarszych francuskich serów, którego, według tradycji, początki sięgają VI wieku. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1035 roku, kiedy to Hugo I z Gournay podarował ten ser opactwu w Signy[4]. W czasie Wojny Stuletniej, według legendy, miał być ofiarowywany przez młode kobiety rycerzom, aby poprzez jego kształt wyrazić swoje uczucia. W XVII wieku neufchâtel był wysyłany do Paryża i Rouen oraz Wielkiej Brytanii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Les AOP laitières Françaises: Neufchâtel (fr.). [dostęp 14 grudnia 2015].
  2. Jeffrey A. Marx, "The Days Had Come of Curds and Cream: The Origins and Development of Cream Cheese in America", Journal of Food, Culture and Society. nr 2, czerwiec 2012 r.
  3. Merriam-Webster Dictionary: Merriam-Webster Dictionary (ang.).
  4. Seropedia: Neufchâtel w serwisie Seropedia (pol.). [dostęp 13 grudnia 2015].