Ni 004

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ni 004 – niwelator precyzyjny libellowy ze śrubą elewacyjną stworzony przez przedsiębiorstwo Carl Zeiss. Posiada libellę niwelacyjną o przewadze 10″. Pęcherzyk libelli obserwuje się w koincydencyjnym układzie odczytowym przez okular lunety lub z boku niwelatora, po wcześniejszym obróceniu elementu optycznego przy pomocy pierścienia zlokalizowanego od strony libelli. Dokładność położenia pęcherzyka wynosi 0,2″. Instrument wyposażony jest w lunetę o powiększeniu 44x. Przed obiektywem przytwierdzona jest płytka płaskorównoległa, która łączy się z bębenkiem mikrometru optycznego. Przekręcanie bębenka daje możliwość dokładnego naprowadzenia obrazu kreski podziału łaty inwarowej w klin poziomej kreski płytki ogniskowej lunety, poprzez zmianę kąta nachylenia płytki płaskorównoległej[1].

Dokładność instrumentu: ±0,4 mm na 1 km podwójnej niwelacji[2].

Do zalet niwelatora można zaliczyć możliwość pracy na podłożu drgającym z zachowaniem dokładności pomiaru. Pozwala również mierzyć wychylenia osi celowej od poziomu do 50”. Niwelator jest czuły na zmiany temperatury. Wykorzystywany jest głównie przy ustawianiu maszyn[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Wanic: Instrumentoznawstwo geodezyjne i elementy technik pomiarowych. Olsztyn: Wydawnictwo UWM, 2007. ISBN 978-83-7299-527-8.
  2. a b Charakterystyka niwelatorów precyzyjnych – Ni 004 (pol.). pawslodki.republika.pl. [dostęp 2014-08-07].