Niejedzenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Niejedzenie (breatharianizm, inedia) to rzekomy stan w którym nie jest spożywane pożywienie, a czasami także woda. Niejedzący twierdzą, że trwają dzięki "energii światła" (lub pranie), i że przy odpowiednich technikach jest to opcja prawie dla każdego.

Dzisiejsze naukowe teorie na temat odżywiania mówią, że każda osoba niejedząca umarłaby z głodu (przy braku jedzenia), lub pragnienia (przy braku jedzenia i wody).

Nie ma akceptowanych naukowych dowodów na tezy wysuwane przez niejedzących. Niejedzenie sprzeczne jest z obecną wiedzą naukową. W wypowiedziach przyznających się do praktykowania niejedzenia są sprzeczności. Polski breatharianin, Mariusz Piotrowski, twierdzi, że nie spożywa pokarmów i napojów od czerwca 2013 i mówi: „Mocz wydalam może z raz w tygodniu, kał to jeden mały bobek na 2-3 tygodnie... Nie zapominajmy, że absorbujemy wodę również poprzez skórę. Jeśli chodzi o to drugie, to tłumaczę to samoczynnym łuszczenie się jelit.”[1]

Ellen Greve (znana jako Jasmuheen), w australijskim 60 Minutes – została chora i wyczerpana po kilku dniach bez jedzenia i wody, podając stres i zanieczyszczenie za powód jej objawów. Jednym z przypadków niejedzenia jest hinduski jogin Prahlad Jani, który zgłosił się na ochotnika do obserwacji w warunkach klinicznych. Z powodu zdanych pomyślnie prób wynikających z badań w szpitalu Discovery Channel zdecydowało się na wyprodukowanie i emisję programu na jego temat[2].

W ezoteryce nie ma ścisłych dogmatycznych konceptów, każdy zmierza i posługuje się tym, co sam uważa za słuszne według zasad dedukcji lub własnych wewnętrznych doświadczeń, odczuć i wglądów w dane zagadnienie, weryfikując na bieżąco, czy jest zadowolony z tego, co przynosi mu konkretna filozofia lub postępowanie - w przypadku zdrowej realizacji ścieżki ezoterycznej. W odróżnieniu od religii, gdzie dyktowane są nakazy, zakazy, dogmatyczne wierzenia, co w ezoteryce uważa się za ścieżkę dla mniej doświadczonych i "obytych" dusz, potrzebujących dla siebie łatwiejszej drogi życiowej do realizacji.

Jednym z konceptów występujących w ezoteryce jest, że do przejścia na inedię, wymagana jest rozwinięta świadomość jednostki bycia istotą także niefizyczną.

Uważa się również, że dusza może wybrać cele i doświadczenia kolidujące ze zrozumieniem głębszych i zaawansowanych zagadnień duchowych, co mogłoby zakłócić cel jej konkretnego fizycznego życia (wcielenia) jakim może być np. obrane przez nią w planie danej inkarnacji doświadczenie.

Przypisy

  1. Twierdzi, że żyje bez jedzenia i picia. Żywi się... energią światła - Gazeta Olsztyńska, 21 maja 2017 r [1],
  2. Film "The Boy with Divine Powers" produkcji Discovery Channel. 2006. https://archive.org/details/TheBoyWithDivinePowers