Niejedzenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Niejedzenie (breatharianizm, inedia) to rzekomy stan w którym nie jest spożywane pożywienie, a czasami także woda. Niejedzący twierdzą, że trwają dzięki "energii światła" (lub pranie), i że przy odpowiednich technikach jest to opcja prawie dla każdego.

Dzisiejsze naukowe teorie na temat odżywiania mówią, że każda osoba niejedząca umarłaby z głodu (przy braku jedzenia), lub pragnienia (przy braku jedzenia i wody).

Nie ma akceptowanych naukowych dowodów na tezy wysuwane przez niejedzących. Niejedzenie sprzeczne jest z obecną wiedzą naukową. W wypowiedziach przyznających się do praktykowania niejedzenia są sprzeczności. Polski breatharianin, Mariusz Piotrowski, twierdzi, że nie spożywa pokarmów i napojów od czerwca 2013 i mówi: „Mocz wydalam może z raz w tygodniu, kał to jeden mały bobek na 2-3 tygodnie... Nie zapominajmy, że absorbujemy wodę również poprzez skórę. Jeśli chodzi o to drugie, to tłumaczę to samoczynnym łuszczenie się jelit.”[1]

Ellen Greve (znana jako Jasmuheen), w australijskim 60 Minutes – została chora i wyczerpana po kilku dniach bez jedzenia i wody, podając stres i zanieczyszczenie za powód jej objawów. Jednym z przypadków niejedzenia ma być hinduski jogin Prahlad Jani, który zgłosił się dwukrotnie (w 2003 i 2010 roku) na ochotnika do obserwacji w warunkach klinicznych. Z powodu zdanych pomyślnie prób wynikających z badań w szpitalu Discovery Channel zdecydowało się na wyprodukowanie i emisję programu na jego temat[2]. Żadne z tych dwóch badań na osobie Prahlada Janiego nie zostało przedłożone w czasopiśmie naukowym[3].

Jednym z konceptów występujących w ezoteryce jest, że do przejścia na inedię wymagana jest rozwinięta świadomość jednostki bycia istotą także niefizyczną.

Przypisy

  1. Twierdzi, że żyje bez jedzenia i picia. Żywi się... energią światła - Gazeta Olsztyńska, 21 maja 2017 r [1],
  2. Film "The Boy with Divine Powers" produkcji Discovery Channel. 2006. https://archive.org/details/TheBoyWithDivinePowers
  3. Sanal Edamaruku: India's man who lives on sunshine. W: The Guardian [on-line]. Guardian Media Group, 18 maja 2010. [dostęp 2017-08-06].