Głodówka lecznicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Głodówka lecznicza – metoda stosowana w medycynie alternatywnej polegająca na okresowym całkowitym zaniechaniu spożywania wszelkich pokarmów (przyjmuje się tylko płyny). Z medycznego punktu widzenia nie jest to metoda korzystna i prowadzona nieumiejętnie lub zbyt długo może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia głodującego. Według propagatorów tej metody ma ona prowadzić do pewnego rodzaju oczyszczenia organizmu, na skutek pozbawienia organizmu bieżących dostaw pożywienia, zmuszając go do przestawienia się na zgromadzone zapasy[1].

W trakcie głodówki początkowo dochodzi do spalenia zapasów glikogenu w wątrobie. Następnie spalaniu ulegają tłuszcze oraz białka. Organizm rozpoczyna syntezę glukozy na drodze glukoneogenezy, w której wykorzystywane są zgromadzone w organizmie aminokwasy. Tłuszcze ulegają procesowi spalaniu w procesie β-oksydacji. Na skutek przedłużającej się głodówki zwiększa się spalanie aminokwasów pochodzących z rozkładu białek krwi i tkanki mięśniowej. Zwiększa się znacznie ryzyko wystąpienia hipoglikemii, na którą szczególnie wrażliwa jest tkanka nerwowa. Zwiększony rozpad triacylogliceroli, wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych we krwi oraz nasilona ketogeneza prowadzą do wzrostu stężenia ciał ketonowych, konsekwencją czego może być kwasica ketonowa.

Szkodliwość[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne stanowisko specjalistów lekarzy nie zaleca stosowania głodówki, ponieważ w części przypadków może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Z medycznego punktu widzenia groźnym powikłaniem po odbyciu głodówki, oprócz kwasicy ketonowej, jest również zwiększenie wchłaniania szkodliwych substancji w jelitach, na skutek zwolnienia perystaltyki jelit. Dodatkowo długotrwały brak pokarmu prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, skutkiem czego jest przejściowy zespół złego wchłaniania po przywróceniu spożywania pokarmów. Istotne jest, by osoby nie będące w pełni zdrowe skonsultowały planowaną głodówkę z lekarzem, niektóre schorzenia bowiem wykluczają całkowicie możliwość stosowania tej metody.

Stosując dietę skrajnie ubogoenergetyczną oprócz nasilonych procesów ketozy, dochodzi do zmiany źródła pozyskiwanej energii, w celu podtrzymania funkcji życiowej organizmu, w tym mózgu. Organizm przystosowuje się do braku glukozy, i zaczyna odżywiać się ciałami ketonowymi pochodzącymi z rozpadu kwasów tłuszczowych, które są uwalnianie z adipocytów. W tkance tłuszczowej zmagazynowane są także szkodliwe metabolity jak metylortęć, a intensywne kurczenie się adipocytów powoduje ich gwałtowny wzrost stężenia we krwi[2]. Metabolity te w istocie przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia, a ich nadmiar może objawiać się nudnościami, zawrotami głowy, gorączką oraz przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia[3][4].

Częste lub długotrwałe stosowanie głodówek i diet głodowych doprowadzić może do skrajnego wyniszczenia, awitaminozy, anemii i osteomalacji. Nie istnieją podstawy naukowe, które wskazywałyby na korzystne działanie głodówek w ujęciu leczniczym i zdrowotnym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości zarówno twórcy współczesnej medycyny, jak i filozofowie czy matematycy stosowali często głodówki dla zachowania zdrowia i wzmocnienia siły ducha. Należeli do nich m.in.: Pitagoras, Sokrates, Awicenna.

Powstrzymywanie się od spożywania pokarmów jako metoda leczenia znane jest od stuleci. Starożytne teksty, które zachowały się do naszych czasów potwierdzają stosowanie głodówek przez medyków chińskich, tybetańskich, indyjskich, perskich, babilońskich, arabskich, żydowskich, greckich oraz rzymskich. Sławny filozof i matematyk Pitagoras stosował kilka razy w roku głodówki 10-dniowe, a zdarzało mu się też parokrotnie powstrzymywać od jedzenia 40 dni. Swoje postępowanie motywował chęcią pobudzenia ducha i nabrania sił. Ojciec medycyny, Hipokrates nic nie podawał choremu do ust, aż pojawiły się pierwsze symptomy poprawy zdrowia. Rzymski lekarz - Galen (notabene twórca nauki o lekach) - oficjalnie głosił, że okresowe powstrzymywanie się od pokarmów równomiernie oczyszcza całe ciało. Arabski uczony Awicenna (X/XI w.), autor traktatu stanowiącego przez wiele następnych stuleci podstawę europejskiej medycyny, leczenie głodem uważał za jedną z najważniejszych metod terapeutycznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dieta Dąbrowskiej - Zasady i Efekty Głodówki Oczyszczającej, „Medicover GO”, 14 listopada 2017 [dostęp 2018-04-06] (pol.).
  2. Dieta dr Dąbrowskiej - Zasady i Efekty Głodówki Oczyszczającej, „Medicover GO”, 14 listopada 2017 [dostęp 2018-05-29] (pol.).
  3. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Philippe Grandjean i inni, Adverse Effects of Methylmercury: Environmental Health Research Implications, „Environmental Health Perspectives”, 118 (8), 2010, s. 1137–1145, DOI10.1289/ehp.0901757, ISSN 0091-6765, PMID20529764, PMCIDPMC2920086 [dostęp 2018-05-29].
  4. Donna Mergler i inni, Methylmercury Exposure and Health Effects in Humans: A Worldwide Concern, „AMBIO: A Journal of the Human Environment”, 36 (1), 2007, s. 3–11, DOI10.1579/0044-7447(2007)36[3:MEAHEI]2.0.CO;2, ISSN 0044-7447 [dostęp 2018-05-29].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.