Nierówność Krafta-McMillana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nierówność Krafta-McMillana jest warunkiem koniecznym, który musi spełniać kod, aby był jednoznacznie dekodowalny. Dodatkowo jest to warunek konieczny, ale nie wystarczający, aby kod był dekodowalny bez opóźnień; tak więc istnieją kody które spełniają tą nierówność, lecz nie są jednoznacznie dekodowalne bez opóźnienia (są jednoznacznie dekodowalne, ale z opóźnieniami).

,

gdzie: r – wartościowość kodu (np. dla kodu trenrnego r=3), K – liczba sygnałów elementarnych, li – długość i-tego sygnału elementarnego.

Przykład[edytuj | edytuj kod]

kod kod kod
a1 00 0 0
a2 01 100 10
a3 10 110 110
a4 11 11 11

W tym przypadku dla wszystkich kodów r=2, gdyż zastosowano wszędzie kod binarny, natomiast K=4, gdyż kody mają czteroelementowy alfabet wiadomość a1, a2, a3, a4. Obliczając lewą stronę nierówności dla kodu , otrzymuje się 1, więc nierówność jest spełniona. Dodatkowo widać, że ma on wszystkie ciągi kodowe o stałej długości i do tego każdy z nich jest inny. Na tej podstawie wnioskuje się, że jest to kod jednoznacznie dekodowalny, bez opóźnienia.

Dla kodu lewa strona wynosi 1, więc ponownie spełniona jest nierówność Krafta-McMillana, lecz widać, że czwarte słowo kodowe jest przedrostkiem słowa trzeciego, co eliminuje go z tych rozważań.

Natomiast dla kodu lewa strona wynosi 9/8, czyli nierówność nie jest spełniona, można więc bezwzględnie określić, że nie jest to kod jednoznacznie dekodowalny bez opóźnienia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]