Noc i ciemność

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Noc i ciemność (ang. Endless Night) – powieść Agathy Christie wydana w 1967. Jest to inna wersja opowiadania Śmiertelna klątwa z panną Jane Marple.

Fabuła[edytuj]

Michael Rogers, prosty chłopak, który nigdzie nie może zagrzać na dłużnej miejsca, trafia pewnego dnia do małego miasteczka Kingston Bishop gdzie na trafia na starą, wystawioną na licytację posiadłość nazywanych przez miejscowych "Wieżą" lub częściej "Cygańskim gniazdem". Podobno posiadłość jest obłożona klątwą rzuconą przez Cygan, domniemanych dawnych właścicieli tych terenów. Michael marzy o kupieniu tego domu lecz go na to nie stać. Gdy wraca do miasteczka napotyka miejscową wróżbitkę i cygankę Esther Lee która każe mu się trzymać z daleka od posiadłości "Cygańskie gniazdo". Twierdzi że nic dobrego nigdy nikogo tam nie spotka. Jakiś czas później Michael Rogers poznaje amerykankę Fennellę "Ellie" Goudman, dziedziczkę wielkiego majątku w której zakochuje się ze wzajemnością od pierwszego wejrzenia. Wkrótce potem biorą ślub i kupują posiadłość "Cygańskie gniazdo" gdzie budują dom. Wkrótce po przeprowadzce do nowego domu dochodzi do nieprzyjemnych incydentów - ktoś wybił szybę raniąc Ellie. A po za tym Ellie jest ciągle nachodzona i straszona przez starą cygankę Lee. Może jednak liczyć na swą wierną przyjaciółkę Gretę. Ostatecznie Ellie ginie w tajemniczych okolicznościach.

Rozwiązanie[edytuj]

Mordercą okazuje się sam główny bohater i narrator opowieści Michael Rogers. Okazuje się że już wcześniej miał na swoim koncie kilka morderstw - w czasach szkolnych utopił w stawie kolegę (zamiast mu pomóc) by móc mu ukraść drogi zegarek, a parę lat później morduje innego kolegę by ukraść mu kilkaset funtów. Okazuje się ze ślub z Ellie był od początku ukartowany przez Michaela i Gretę przyjaciółkę Ellie, która jak się okazuje znała Michaela od dawna i razem zaplanowali przejęcie majątku bogatej dziedziczki. To Greta zaaranżowała spotkanie w wyniku którego Ellie i Michael się poznali. Greta i Michael wspólnie dodali trucizny do lekarstwa na alergię jaki brała Ellie. Lek zaczął jednak działać dopiero gdy Ellie była na przejażdżce konnej. Tak ze wszytko wyglądało na wypadek. Natomiast Michael przekupił starą cygankę Lee by straszyła Ellie. Michael zabił także stara cygankę spychając ją ze skarpy. Zaś Claudia Hardcastle była tylko przypadkową ofiarą która otruła się trucizną przypadkowo pozostawioną przez zabójców. Ostatecznie postanawia zabić i Gretę dochodząc do wniosku że mordowanie daje mu satysfakcję. Jednak Michael zostaje zdemaskowany i schwytany tuż po dokonaniu tego morderstwa. Zaś cała opowieść to tak naprawdę wyznanie Michaela spisane tuż po schwytaniu. Ostatecznie Michael zaczyna żałować swych czynów i dochodzi do wniosku że jednak naprawdę kochał Ellie i mogli razem być szczęśliwi...