Norbert Glante

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norbert Glante
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1952
Caputh
Zawód polityk, mechanik
Partia Socjaldemokratyczna Partia Niemiec

Norbert Glante (ur. 8 sierpnia 1952 w Caputh pod Poczdamem) – niemiecki mechanik i informatyk, działacz społeczny w Brandenburgii, poseł do Parlamentu Europejskiego IV, V, VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1969–1972 uczył się zawodu elektromechanika w zakładach VEB Elektronische Bauelemente w Teltow, po czym pracował jako mechanik-kontroler w tychże zakładach. W 1976 uzyskał maturę, a od 1976 do 1980 studiował technikę automatyzacji w Lipsku. Po zakończeniu edukacji został zatrudniony w rodzimym zakładzie jako konstruktor. W 1984 przeniósł się do Centralnego Instytutu Fizyki Ziemi w Poczdamie, gdzie do 1990 pracował jako informatyk.

W pierwszych demokratycznych wyborach wybrano go posłem do rady okręgu Poczdam z listy Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Cztery lata później z powodzeniem zawalczył o mandat europosła jako przedstawiciel Brandenburgii. Reelekcję uzyskiwał w latach 1999, 2004 i 2009.

Został przewodniczącym krajowej organizacji Europa-Union w Brandenburgii opowiadającej się za budową Europy federalnej i scentralizowanej. Działa w ruchu na rzecz Europy (Europahaus Land Brandenburg), Towarzystwie Polsko-Niemieckim oraz organizacji opieki nad grobami wojennymi (Deutsche Kriegsgräberfürsorge). Jest członkiem Europejskiej Fundacji na rzecz Energii (Europäische Energiestiftung) oraz członkiem-założycielem Europejskiej Fundacji na rzecz Internetu (Europäische Internet-Stiftung).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]