Nosze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nosze
Ranny transportowany na noszach samojezdnych

Nosze – rodzaj urządzenia medycznego, umożliwiające transportowanie chorego lub rannego w pozycji leżącej. Stosowane przez różne służby ratownicze, stanowią podstawowe wyposażenie ambulansu sanitarnego.

Tradycyjne nosze składają się z dwóch podłużnych elementów (często drewnianych), których końce stanowią uchwyty transportowe. Pomiędzy elementami znajduje się płachta z materiału, na której układa się osobę transportowaną. Nosze takie najczęściej posiadają podpórki lub kółka, często są składane. Do transportu przy ich użyciu jest potrzebnych dwóch lub więcej ratowników.

Obecnie nosze wykonane są najczęściej jako metalowa rama z odpornym na zanieczyszczenia materacem, a także zaopatrzone w rozkładaną podstawę na kółkach, umożliwiającą transport na noszach przez jednego ratownika.

Istnieje wiele różnych rodzajów noszy, w tym m.in. nosze podbierakowe, składane „pod” leżącym człowiekiem czy nosze koszowe z poręczami na krawędziach. Deska ortopedyczna jest rodzajem noszy używanym w przypadku chorych urazowych, ponieważ zapewnia unieruchomienie kręgosłupa na całej długości. Jej przybliżone wymiary to 180 cm x 40 cm x 3 cm. Stosuje się je łącznie z pasami i stabilizatorami głowy. Wykonana jest z plastiku, kompozytu lub drewna. Waga około 8 kg.

Stosowane są także nosze prowizoryczne – wykonywane z powszechnie dostępnych materiałów, jak drewniane żerdzie i płachty materiału.