Notting Hill Carnival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Notting Hill Carnival
Ilustracja
Uczestniczka Parady Notting Hill Carnival 2008
Lata aktywności

od 1959

Data

sierpień

Miejsce

Notting Hill

Strona internetowa

Karnawał Notting Hill – coroczny festiwal trwający dwa dni (niedziela i poniedziałek, tzw. Bank Holiday Monday) w sierpniu w dzielnicy Notting Hill. Począwszy od 1959 impreza odbywała się w styczniu, a w 1965 przeniesiono ją na obecny termin.

Pierwszą edycję karnawału, jeszcze pod nazwą Carribean Carnival, zainicjowała działaczka społeczna Claudia Jones[1]. Festiwal wywodzi się z diaspory czarnoskórych imigrantów z Karaibów, w szczególności z Trynidadu, gdzie karnawałowa tradycja jest bardzo silna. Lokalne społeczności marzyły o stworzeniu święta, które zjednoczyłoby karaibskich mieszkańców z dzielnicy Notting Hill. Pod koniec lat 50. Afroamerykanie byli narażeni na ciągłe naciski społeczne. Spotykali się w klubach północnego Londynu, w których mogli się bawić swobodnie. Z biegiem czasu karaibskie społeczności zaczęły dzielić się swoją kulturą z milionem ludzi z całego świata. Współczesny karnawał rozciąga się na długości 5 kilometrów. W paradzie biorą udział przebrane w kostiumy zespoły tańczące w rytm muzyki.

Z niektórych z 45 scen słychać również etniczne rytmy. Uczestnicy bawią się na scenach od godziny 9 do 20, a potem przenoszą się do klubów. Podczas Notting Hill Carnival wybierane są najlepsze zespoły oraz orkiestry grające na narodowych instrumentach z Trynidadu i Tobago, a w ramach konkursu Grand Costium Gala wybiera się Miss, Mistera oraz DJ-a karnawału.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Amanda Bidnall, Jones, Claudia (1915–1964), [w:] Eric Martone, Encyclopedia of Blacks in European History and Culture [2 volumes], ABC-CLIO, 8 grudnia 2008, s. 303, ISBN 978-0-313-34449-7 [dostęp 2020-03-01] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]