Przejdź do zawartości

Nová Bystrica (zbiornik wodny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nová Bystrica
Ilustracja
Państwo

 Słowacja

Kraj

 żyliński

Rzeka

Bystrica

Data budowy

1983–1989

Pojemność całkowita

30 mln m³

Powierzchnia

1,814 km²

Zlewnia

59,50 km²

Długość zapory

330 m

Głębokość

maks. ~50 m

Funkcja

źródło wody pitnej

Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa konturowa kraju żylińskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Nová Bystrica”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Nová Bystrica”
Ziemia49°20′24″N 19°02′36″E/49,340000 19,043333

Zbiornik zaporowy Nová Bystrica (słow. Vodárenská nádrž Nová Bystrica) – sztuczny zbiornik wodny w północno-zachodniej Słowacji, który powstał w latach 1983–1989 po przegrodzeniu rzeki Bystricy zaporą wodną. Powstał jako zbiornik, mający zapewnić dostawy wody pitnej w ilości 700 l/s (po rozbudowie 1050 l/s) dla dziesiątków tysięcy odbiorców w dolinie Kisucy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik objął swoim zasięgiem znaczną część doliny górnego toku Bystricy wraz z dolinami jej dopływów, poczynając od 21,7 km rzeki (od jej ujścia). Powierzchnia dorzecza zbiornika wynosi 59,50 km² i sięga na wsch. aż po Wielki Europejski Dział Wodny. Zbiornik wraz z dorzeczem leżą w powiecie Czadca w kraju żylińskim. Należą do zlewiska Morza Czarnego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik ma nieregularny kształt, odwzorowujący układ dolin Bystricy (także: Riečnica; długość ramienia zbiornika 3,5 km), Harvelki (długość ramienia zbiornika 3,1 km), Staňoveho potoka (2,5 km) i in. Lustro wody leży na średniej wysokości 598,5 m n.p.m. Maksymalna powierzchnia zbiornika wynosi 181,4 ha. Największa głębokość zbiornika (u stóp zapory) to nieco ponad 50 m.

Pojemność zbiornika wynosi ok. 30 mln m3 wysokiej jakości wody pitnej, kierowanej stąd za pośrednictwem rurociągu do Krásna nad Kysucou, a stamtąd do Czadcy oraz Żyliny.

Udostępnienie[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na pełnione funkcje zbiornika wody pitnej zbiornik Nová Bystrica nie jest udostępniony do celów rekreacyjnych ani sportowych. Obowiązuje zakaz kąpieli, uprawiania sportów wodnych i plażowania na jego brzegach. Drogi w zlewisku zbiornika są zamknięte dla pojazdów z silnikami spalinowymi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]