Funkcja (inżynieria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy funkcji w inżynierii i życiu codziennym. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

W najbardziej popularnym i inżynieryjnym sensie, funkcja jest to własność obiektu, urządzenia lub osoby związana z jego zastosowaniem, przeznaczeniem lub zadaniem. Równocześnie, w inżynierii, termin funkcja jest też czasami mylnie używany do nazwania procesu, zadania czy celu.

Najogólniejsza i najkrótsza definicja funkcji zaproponowana przez A. M. Gadomskiego (1986) brzmi: funkcja to własność procesu lub systemu konieczna do realizacji jego celu, tzn. do tego do czego został skonstruowany lub do czego jest używany[1]. Z definicji tej wynika, że ta sama funkcja może być realizowana przez różne procesy fizyczne lub systemy, np. funkcję ogrzewania może mieć piec elektryczny, piec węglowy, lub elektrociepłownia atomowa, zaś funkcję strzelania mają różne rodzaje broni palnej.

Urządzenie "funkcjonuje", jeśli jest gotowe do działania zgodnego ze swoim przeznaczeniem.

W społeczeństwie i organizacji funkcje wynikają z definicji roli ich członków i zespołów pracowników.

W fizyce funkcje, w powyższym sensie, nie istnieją, bo nie istnieje tam pojęcie celu. Natomiast jeśli zmienia się cel, zastosowanie lub użycie tego samego obiektu, traci on lub nabywa nowe funkcje nie zmieniając żadnej swojej własności fizycznej. W tym sensie, ten sam proces może być nośnikiem różnych funkcji. Z drugiej strony, istnienie np. procesu ogrzewania nie oznacza jeszcze istnienia funkcji ogrzewania[2] .

W naukach przyrodniczych, cel jest "domniemany" i wówczas mówi się o funkcjach ręki czy innej części organizmu.

W kognitywistyce np. funkcje myślenia realizuje ludzki mózg poprzez procesy zachodzące w sieciach neuronalnych. Z drugiej strony te same funkcje mogą być programowane na komputerze w formie symbolicznych algorytmów i tzw. baz wiedzy.

Przypisy

  1. Adam Maria Gadomski, "An Application of System-Process-Goal Approach to the TRIGA RC-1 Reactor System Description", in Proceedings of the 9th European TRIGA Users Conference, 1986, and the ENEA report RT/TIB/88/2, 1988
  2. Adam Maria Gadomski System-Proces-Funkcja-Cel – perspektywa systemowa – TOGA Meta-theory, (e-artykuł)(ang.)

Zobacz też[edytuj]

  • R.Barker, C. Longman, Case Method: Function and Process Modelling, Addison-Wesley Professional, 1992 (ang.).
  • Funkcja w matematyce