Novus ordo seclorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nowy porządek wieków)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Novus ordo seclorum (w tłumaczeniu z łaciny: nowy porządek wieków) – fraza widniejąca na odwrocie Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, zaprojektowanej po raz pierwszy w 1782, oraz od 1935 na odwrocie amerykańskiego banknotu jednodolarowego. Napis taki widnieje również na herbie Yale School of Management, szkoły biznesowej Uniwersytetu Yale’a.

Wyrażenie to często jest błędnie tłumaczone jako „nowy porządek świata” (wtedy łacińska wersja brzmiałaby novus ordo mundi).

Pochodzenie i znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Fraza została zaczerpnięta z czwartej eklogi Wergiliusza, w której znajduje się następujący fragment (wersy 4–7):[1]

Ultima Cumaei venit iam carminis aetas; magnus ab integro saeclorum nascitur ordo: iam redit et Virgo, redeunt Saturnia regna; iam nova progenies caelo demittitur alto.

W ciągu całej historii łacińskiej poezji i prozy formy saecla, saeclorum itd. były alternatywami bardziej powszechnych form saecula, saeculorum itd., ze względu na to, iż tych drugich nie można użyć w wersie heksametrycznym. Słowo saeclorum (saeculorum) nie oznacza, jak można by przypuszczać, sekularyzmu (czyli świeckości), ale jest formą słowa saeculum w dopełniaczu liczby mnogiej, oznaczającą w tym kontekście: generacji, stuleci lub wieków. Hasło to zostało zaproponowane przez Charlesa Thomsona (łacinnika), który był związany z projektowaniem Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, w znaczeniu „początek nowej amerykańskiej ery” (czyli po ogłoszeniu Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]