Nowy porządek wieków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fraza Novus Ordo Seclorum (z łaciny: Nowy Porządek Wieków) – widnieje na odwrocie Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, zaprojektowanej po raz pierwszy w 1782, oraz od 1935 roku na odwrocie amerykańskiego banknotu jednodolarowego. Fraza widnieje również na herbie Yale School of Management, szkoły biznesowej Uniwersytetu Yale. Często błędnie tłumaczona na "Nowy Porządek Świata" ale wtedy łacińska wersja brzmiałaby Novus Ordo Mundi.

Pochodzenie i znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Fraza została zaczerpnięta z czwartej eklogi Wergiliusza, w której znajduje się następujący fragment (wersy 4-7):[1]

Ultima Cumaei venit iam carminis aetas; magnus ab integro saeclorum nascitur ordo: iam redit et Virgo, redeunt Saturnia regna; iam nova progenies caelo demittitur alto.

Publius Vergilius Maro, ECLOGA QVARTA

W ciągu całej historii łacińskiej poezji i prozy, formy saecla, saeclorum itd. były alternatywami bardziej powszechnych form saecula, saeculorum itd., ze względu na to, iż wersji saecula, saeculorum itd. nie można użyć w wersie heksametrycznym. Słowo saeclorum (saeculorum) nie oznacza, jak można by przypuszczać, "sekularyzmu" (czyli świeckości), ale jest formą słowa saeculum w dopełniaczu liczby mnogiej, oznaczającą w tym kontekście: generacji, stuleci lub wieków. Wobec tego "Novus Ordo Seclorum" można przetłumaczyć jako "Nowy Porządek Wieków". Hasło to, w tej postaci, zostało zaproponowane przez Charlesa Thomsona, eksperta od łaciny, który był związany z projektowaniem Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, w znaczeniu "początek nowej amerykańskiej ery" po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]