Nowy porządek świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy terminu. Zobacz też: inne znaczenia tego pojęcia.

Nowy porządek świata (łac. Novus Ordo Mundi, ang. New World Order, skrótowo: NPŚ, NWO (z ang.)) – termin wykorzystywany do opisu istotnej zmiany w międzynarodowej polityce polegającej na przemianach, jakie miało wprowadzić wdrożenie czternastu punktów Wilsona, utworzenie Ligi Narodów czy ONZ, a także w stosunku do układu sił politycznych na świecie, który ukształtował się w latach 50. XX wieku.

Po zakończeniu zimnej wojny określenie Nowy Porządek Świata było używane przez Michaiła Gorbaczowa i George’a H.W. Busha oraz wielu innych członków Klubu Bilderberg, Komisji Trójstronnej i Rady Stosunków Zagranicznych rządu USA dla określenia zmian jakie nastąpiły na świecie po jej okresie. Obecnie często pojęcie NPŚ odnosi się do rządu światowego, któremu podlegać mają wszystkie państwa[1].

Teorie spiskowe[edytuj]

Rewers Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych. Rzymska liczba MDCCLXXVI (1776) nawiązuje do utworzenia przez Adama Weishaupta zakonu Iluminatów. Łacińska fraza "novus ordo seclorum" oznaczająca "nowy porządek wieków" widnieje na Wielkiej Pieczęci od 1782 roku i na tyle banknotu jednodolarowego od 1935 roku i nawiązuje do "początku nowej amerykańskiej ery" po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości. Przez niektórych sympatyków teorii spiskowych fraza ta jest mylnie tłumaczona jako "nowy porządek świata"[2][3].

Niektórzy twierdzą[4][2], że świat jest zakulisowo sterowany przez grupę bądź grupy ludzi dążących do wprowadzenia "Nowego Porządku Świata", który ma się rzekomo cechować utworzeniem jednej zależnej religii (projekt Haarp i Blue Beam), praniem mózgu (projekt Monarch (następca MKULTRA)), wszczepianiem innym ludziom chipów pod skórę[potrzebny przypis], propagowaniem transhumanizmu[potrzebny przypis], uwięzieniem ludzi w ogromnych miastach-molochach, powszechnej inwigilacji za pomocą monitoringu i projektu Echelon oraz bezgotówkowym obrotem towarami. Tematyka New World Order została podjęta w filmach Duch epoki, Thrive, Endgame: Blueprint for Global Enslavement, Historyczny wywiad z Aaronem Russo[5] Alexa Jonesa, Ameryka: Od wolności do faszyzmu Aarona Russo czy też w książce Ręce precz od tej książki Jana van Helsinga.

Przypisy

  1. film "Invisible Empire: A New World Order Defined" z 2010 roku
  2. a b Camp, Gregory S.: Selling Fear: Conspiracy Theories and End-Times Paranoia. Commish Walsh, 1997.ASIN B000J0N8NC
  3. Lewis and Short, A Latin Dictionary: Founded on Andrews' Edition of Freund's Latin Dictionary: Revised, Enlarged, and in Great Part Rewritten by Charlton T. Lewis, Ph.D. and Charles Short, LL.D. The Clarendon Press, Oxford, 1879.
  4. globalnaswiadomosc.com – Czwarta Rzesza
  5. Historyczny wywiad z Aaronem Russo. [dostęp 2012-01-23].