Obelisk Wellingtona w hrabstwie Somerset

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obelisk Wellingtona
Wellington Monument
Symbol zabytku nr rej. 1060281 grade II*
Ilustracja
Obelisk Wellingtona
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Wellington

Adres

Wellington, Somerset, England, TA21 9PB

Typ budynku

obelisk

Architekt

Thomas Lee(inne języki)

Inwestor

National Trust

Wysokość całkowita

53,34 m

Położenie na mapie Somersetu
Mapa konturowa Somersetu, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Obelisk Wellingtona”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole znajduje się punkt z opisem „Obelisk Wellingtona”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole znajduje się punkt z opisem „Obelisk Wellingtona”
Ziemia50°56′53″N 3°13′45″W/50,948056 -3,229167
Strona internetowa

Obelisk Wellingtona w hrabstwie Somerset – trójboczny obelisk pamięci Arthura Wellesleya, księcia Wellingtona niedaleko miejscowości Wellington w hrabstwie Somerset w Wielkiej Brytanii. Jest zabytkiem klasy II* i przy wysokości 53,34 m największym trójbocznym obeliskiem na świecie[1].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Monument znajduje się na wzgórzu Wellington Hill na krawędzi wzgórz Blackdown Hills[2], na południe od miasta Wellington, w pobliżu autostrady M5, niedaleko granicy Somersetu z hrabstwem Devon. Stanowi dominantę krajobrazową tej części hrabstwa, a z miejsca lokalizacji monumentu rozciąga się szeroki widok na południowy Somerset, Kanał Bristolski i Park Narodowy Exmoor[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysł na wzniesienie pomnika księciu Wellingtonowi po raz pierwszy powstał po bitwie pod Waterloo. Rozpisano konkurs na projekt, który w roku 1817 wygrał Thomas Lee. Zaproponował trójgraniasty cokół z umieszczonym na nim żeliwnym pomnikiem Wellingtona. Planowana wysokość monumentu wynosiła 43 metry[1], a cokół miał być otoczony 20 armatami zdobytymi podczas bitwy pod Waterloo[3]. Budowę rozpoczęto, lecz z powodu wyczerpania się funduszy budowę podstawy zakończono w momencie, kiedy miała 14 metrów wysokości. Zainteresowanie publiczne osłabło i czasowo zaniechano podwyższenia cokołu; jego budowę zakończono w roku 1820. Nie wybudowano żeliwnego pomnika, cała konstrukcja stała się obeliskiem[1].

W roku 1840 w obelisk uderzył piorun dokonując znacznego uszkodzenia struktury. Lokalny architekt Charles Giles stwierdził, że monument stanowi zagrożenie publiczne, toteż poproszono go o przygotowanie planu naprawy monumentu, co zbiegło się czasowo ze śmiercią księcia Wellingtona. Projekt Gilesa różnił się znacząco od dotychczasowych planów; Giles postanowił wybudować najwyższy obelisk w Wielkiej Brytanii[1] w stylu nawiązującym do sztuki egipskiej. We wnętrzu wybudowano 235 schodów prowadzących do platformy widokowej[3]. Do roku 1892 odbudowano szczyt cokołu i podniesiono go do obecnej wysokości[1].

W roku 1934 pomnik przeszedł pod zarząd National Trust i od tego czasu przechodził renowację co 10-15 lat. Jednak stan konstrukcji osiągnął stan krytyczny w roku 2018, przy czym w najgorszym stanie znajdowała się górna część obelisku. Remont obelisku kosztował 3 miliony funtów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f National Trust: History of Wellington Monument. [dostęp 2023-11-18].
  2. Wellington Monument. Visit Somerset. [dostęp 2023-11-18].
  3. a b c Wellington Monument. Britain Express. [dostęp 2023-11-18].