Odległa dzielnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odległa dzielnica
遥かな町へ
(Haruka na machi e)
Manga
Autor Jirō Taniguchi
Wydawca Japonia Shōgakukan
Polski wydawca Polska Hanami
Odbiorcy seinen
Drukowana w Big Comic
Wydawana 19981999
Liczba tomów 2

Odległa dzielnica (jap. 遥かな町へ Haruka na machi e)manga autorstwa Jirō Taniguchiego. W Polsce wydana przez wydawnictwo Hanami. W 2003 roku odznaczona nagrodą za scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Hiroshi Nakahara jest biznesmenem dobiegającym pięćdziesiątki. Pewnego dnia, myląc na dworcu pociągi, trafia do swojego rodzinnego miasta. Aby zabić czas, idzie pomodlić się na grób matki. Tak, niewytłumaczalnym sposobem, cofa się w czasie do chwili, gdy miał 14 lat i uczęszczał do gimnazjum.

Dorosły mężczyzna uwięziony w ciele chłopca i w rzeczywistości swoich wspomnień szybko dostosowuje się do nowej sytuacji i próbuje wykorzystać okazję, aby zapobiec rodzinnej tragedii sprzed lat.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

Odległa dzielnica opowiada o kondycji ludzkiej i sposobie, w jaki środowisko społeczne i przeszłe wydarzenia kształtują jednostkę. Porusza ważne tematy takie jak więzy rodzinne, czy raczej ich rozkład, uczciwość, relacje międzyludzkie, a także zdolność człowieka do kierowania swoim losem w sposób świadomy. Mimo braku szczęśliwego zakończenia, ogólna wymowa utworu jest pozytywna.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku premierę miała ekranizacja Odległej dzielnicy, zatytułowana Quartier lointain, w reżyserii Sama Garbarskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Kamiński: Mistrz Taniguchi wciąż w formie. www.plejada.pl, 27 kwietnia 2010. [dostęp 21 stycznia 2011].
  2. "Quartier lointain", du manga au cinéma (fr.). Le Point, 2010-11-21. [dostęp 2017-02-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]