Odległa dzielnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Odległa dzielnica
遥かな町へ
(Haruka na machi e)
Gatunek gekiga, fantastyka
Manga
Autor Jirō Taniguchi
Wydawca Japonia Shogakukan, Inc.
Polski wydawca Polska Hanami
Wydawana 2010
Liczba tomów 1

Odległa dzielnica (jap. 遥かな町へ Haruka na machi e?)manga autorstwa Jirō Taniguchiego. W Polsce wydana przez wydawnictwo Hanami. W 2003 roku odznaczona nagrodą Alph'Art za najlepszy scenariusz na Festiwalu w Angoulême[1].

Fabuła[edytuj]

Hiroshi Nakahara jest biznesmenem dobiegającym pięćdziesiątki. Pewnego dnia, myląc na dworcu pociągi, trafia do swojego rodzinnego miasta. Aby zabić czas, idzie pomodlić się na grób matki. Tak, niewytłumaczalnym sposobem, cofa się w czasie do chwili, gdy miał 14 lat i uczęszczał do gimnazjum.

Dorosły mężczyzna uwięziony w ciele chłopca i w rzeczywistości swoich wspomnień szybko dostosowuje się do nowej sytuacji i próbuje wykorzystać okazję, aby zapobiec rodzinnej tragedii sprzed lat.

Tematyka[edytuj]

Odległa dzielnica opowiada o kondycji ludzkiej i sposobie, w jaki środowisko społeczne i przeszłe wydarzenia kształtują jednostkę. Porusza ważne tematy takie jak więzy rodzinne, czy raczej ich rozkład, uczciwość, relacje międzyludzkie, a także zdolność człowieka do kierowania swoim losem w sposób świadomy. Mimo braku szczęśliwego zakończenia, ogólna wymowa utworu jest pozytywna.

Ekranizacja[edytuj]

W 2010 roku zakończone zostały zdjęcia do ekranizacji Odległej dzielnicy, zatytułowana Vertraute Fremde[1][2][3].

Przypisy

  1. a b Marcin Kamiński: Mistrz Taniguchi wciąż w formie. www.plejada.pl, 27 kwietnia 2010. [dostęp 21 stycznia 2011].
  2. Dominika Węcławek: Jiro Taniguchi „Odległa dzielnica”. Życie Warszawy, 22 kwietnia 2010. [dostęp 21 stycznia 2011].
  3. Yen: "Odległa dzielnica" Jiro Taniguchiego wkrótce w kinach. Anime.com.pl, 21 kwietnia 2010. [dostęp 21 stycznia 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj]