Odznaka Skoczek Spadochronowy Służb Ochrony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony
Złota Odznaka Skoczek Spadochronowy Służb Ochrony

Odznaka Skoczek Spadochronowy Służb Ochrony – ustanowiona w dniach 25 maja i 1 czerwca 2002 w ramach szkolenia spadochronowego służb mundurowych na lotnisku Aeroklubu Nowotarskiego[1].

Warunkiem zdobycia odznaki SSSO jest ukończenie specjalistycznego przeszkolenia i wykonanie samodzielnego skoku spadochronowego podczas szkolenia grup zorganizowanych. Odznaka jest dedykowana żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Służby Więziennej, Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Pracownikom Ochrony, Straży Ochrony Kolei, uczniom szkół o profilu mundurowym.

Projekt odznaki Michał Witulski. Odznaka to zbudowany z geometrycznych elementów atakujący orzeł, który dzierży w swoich szponach odznakę starego wzoru, składającą się z korony, nawiązującej do herbu Krakowa, stolicy polskich spadochroniarzy, okrągłego spadochronu, w tej samej stylizacji ośmiu linek jak na emblematach 6 Brygady Powietrznodesantowej, standardowej odznaki policyjno-ochroniarskiej z napisem SSSO oraz zamykających wzór, skrzydełek[2]. Długość odznaki wynosi 7,5 cm. Odznaka Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony jest wykonana metodą tłoczenia z miedzi posrebrzanej. Każdy egzemplarz jest numerowany i przyznawany wraz z legitymacją.

W swojej stylizacji odznaka nawiązuje ideowo do znaku spadochronowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz odznaki spadochronowej polskich wojsk powietrznodesantowych. Ma za zadanie kontynuować polską tradycję symboliki atakującego orła, jako falerystycznego motywu graficznego, potwierdzającego ukończenie specjalistycznego przeszkolenia i wykonanie skoku spadochronowego

Złota odznaka SSSO, jest przyznawana za szczególne zasługi dla popularyzacji tradycji spadochroniarstwa wojskowego oraz etos i wartości, jakie są utożsamiane ze służbą w WPD. Może ją jednak otrzymać wyłącznie osoba, która wcześniej wykonała samodzielny skok ze spadochronem. Odznaki SSSO, nie są przyznawane honorowo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ochroniarskie skoki. „Komandos”, s. 53–55, 2002. Jagiellonia SA. ISSN 0867-8669. (pol.). 
  2. Strona oficjalna – Skoczek Spadochronowy Służb Ochrony: Idea ustanowienia Odznaki SSSO. [dostęp 2018-02-20].