Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Spadochroniarstwa
i Wojsk Specjalnych
im. ppłk. Adolfa Pilcha cichociemnego spadochroniarza AK
ilustracja
Jedna z sal muzeum (grudzień 2022)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wisła

Adres

ul. Przylesie 1a
43-460 Wisła

Data założenia

2003

Dyrektor

Piotr Wybraniec

Położenie na mapie miasta Wisła
Mapa konturowa miasta Wisła, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych”
Ziemia49°39′49,5″N 18°51′12,5″E/49,663750 18,853472
Strona internetowa

Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych imienia ppłk. Adolfa Pilcha cichociemnego spadochroniarza AK – powstało w 2003 roku w Wiśle[1]. Siedzibą muzeum jest Willa Agawa, a jego filia zlokalizowana jest na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

Muzeum gromadzi zbiory z zakresu historii i teraźniejszości polskiego, tak cywilnego, jak i wojskowego spadochroniarstwa oraz wojsk i służb specjalnych, w szczególności odznaki, oznaki, nagrody, dokumenty, znaczki, plakaty, monety, proporczyki, umundurowanie, sprzęt i osprzęt spadochronowy, nurkowy, wyposażenie, uzbrojenie, środki łączności oraz transportu, fotografie, filmy, książki, czasopisma i archiwalia. Ponadto muzeum zbiera odznaki, oznaki, umundurowanie oraz wyposażenie wojsk spadochronowych i specjalnych innych państw[2].

Zbiory Muzeum obejmują ponad 10 tysięcy eksponatów. Ekspozycja muzeum w Willi Agawa obejmuje insygnia spadochronowe i wojsk specjalnych Polski i świata, natomiast ekspozycja filii na skoczni narciarskiej w Wiśle Malince umundurowanie, insygnia, wyposażenie, uzbrojenie polskich jednostek spadochronowych i specjalnych. Wśród wyeksponowanych zbiorów szczególnym zainteresowaniem cieszą się części wystawy poświęcone wyposażeniu i sprzętowi elektronicznemu wojskowych grup specjalnych z okresu PRL, umundurowania z początków istnienia Jednostki Wojskowej GROM, w tym unikatowe osobiste części umundurowania i pamiątki pierwszych dowódców jednostki gen. bryg. Sławomira Petelickiego oraz gen. bryg. Mariana Sowińskiego.

Muzeum zarejestrowane w wykazie muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Otwarcie Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. Oficjalna strona internetowa Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. [dostęp 2015-01-09]. (pol.).
  2. Ekspozycja Muzeum. Oficjalna strona internetowa Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. [dostęp 2015-01-09]. (pol.).
  3. Wykaz Muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pozycja 76. Biuletyn Informacji Publicznej MKiDN. [dostęp 2015-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-28)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]