Przejdź do zawartości

Okręt (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Okręt
Ilustracja
Jezioro Okręt
Państwo

 Polska

Powierzchnia

2 km²

Położenie na mapie gminy Domaniewice
Mapa konturowa gminy Domaniewice, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Okręt”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Okręt”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Okręt”
Położenie na mapie powiatu łowickiego
Mapa konturowa powiatu łowickiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Okręt”
Ziemia52°02′47″N 19°50′51″E/52,046389 19,847500

Okrętjezioro[1] w woj. łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Domaniewice, leżące w obniżeniach doliny rzeki Bobrówki, w pobliżu działu wodnego pomiędzy dorzeczami Wisły i Odry[2].

Jezioro jest pochodzenia polodowcowego, o płaskich, zarośniętych brzegach i niewielkiej głębokości. Wyjąwszy okolice Gostynina jest to współcześnie, po osuszeniu kurpiowskiego jeziora Serafin, największy naturalny zbiornik na historycznym Mazowszu. Jak wskazuje topografia, stanowiło ono niegdyś jedną całość z pobliskim jeziorem Rydwan. W odróżnieniu od niego, nie zostało ono podzielone na stawy, choć przy brzegach znajdują się groble, umożliwiające komunikację. Walorem przyrodniczym jeziora jest bardzo duże bogactwo ptaków (występuje ponad 180 gatunków)[3] oraz liczne gatunki roślin chronionych. Bardzo liczne są tu również bobry. Na wschód od obu jezior położone są użytkowane jako kąpieliska stawy, powstałe na terenie dawnej kopalni żwiru.

Średnica jeziora wynosi ok. 1,5 km[4], a jego powierzchnia – 200 ha[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 241, ISBN 83-239-9607-5.
  2. Zbiorniki wodne województwa łódzkiego.. [dostęp 2011-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-06)].
  3. a b Oficjalny portal miejski Łowicz.eu: Okręt i Rydwan. [dostęp 2012-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-01)].
  4. Domaniewice, mapa topograficzna 1:25 000, Główny Geodeta Kraju