Oksana Jermakowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oksana Jermakowa
Data i miejsce urodzenia

16 kwietnia 1973
Tallinn

Wzrost

170 cm

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rosja
Igrzyska olimpijskie
złoto Sydney 2000 szermierka
(szpada druż.)
złoto Ateny 2004 szermierka
(szpada druż.)
Mistrzostwa świata
złoto Hawana 2003 szpada druż.
Reprezentacja  Estonia
Mistrzostwa świata
złoto Essen 1993 szpada ind.
brąz Haga 1995 szpada druż.
Reprezentacja  ZSRR
Mistrzostwa świata
brąz Budapeszt 1991 szpada ind.
brąz Budapeszt 1991 szpada druż.

Oksana Iwanowna Jermakowa, Oksana Jermakova (ros. Оксана Ивановна Ермакова; ur. 16 kwietnia 1973 w Tallinnie[1]) – estońsko-rosyjska szpadzistka, dwukrotna medalistka olimpijska, medalistka mistrzostw świata i Europy.

Walczyła lewą ręką. Podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku, startując w barwach Estonii, była piąta w zawodach drużynowych i piętnasta w indywidualnych. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach olimpijskich w Sydney, już jako reprezentantka Rosji, razem z Kariną Aznawurian, Tatjaną Łogunową i Mariją Maziną zwyciężyła drużynowo. Brała też udział w igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku, gdzie Rosjanki obroniły tytuł mistrzyń, startując w składzie: Karina Aznawurian, Tatjana Łogunowa, Anna Siwkowa i Oksana Jermakowa. W zawodach indywidualnych zajęła 20. pozycję.

Na mistrzostwach świata w Budapeszcie w 1991 roku, w barwach ZSRR, zdobyła brąz indywidualnie oraz w drużynie. Dla Estonii sięgnęła po złoto indywidualnie podczas mistrzostw świata w Essen w 1993 roku (pokonując w finale Włoszkę Laurę Chiesę) i brąz drużynowo na mistrzostwach świata w Essen w 1995 roku (wspólnie z Maariką Võsu, Merle Esken i Heidi Rohi). Jako reprezentantka Rosji wywalczyła złoto w rywalizacji drużynowej na mistrzostwach świata w Hawanie w 2003 roku.

Na mistrzostwach Europy zdobyła łącznie sześć medali (trzy złote, jeden srebrny i dwa brązowe), wszystkie dla Rosji. Złote medale zdobywała w zawodach drużynowych na: mistrzostwach Europy w Bourges w 2003 roku[2], mistrzostwach Europy w Kopenhadze w 2004 roku[3] i mistrzostwach Europy w Zalaegerszeg w 2005 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]