Ola Svensson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ola Svensson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 lutego 1986
Lund, Szwecja
Gatunki pop
Zawód piosenkarz
Aktywność od 2005
Wydawnictwo Oliniho Records (Szwecja) / 3Beat Records (Wielka Brytania)/ All Around The World / Ultra Records (USA)
Strona internetowa

Ola Svensson (ur. 23 lutego 1986 w Lund) – szwedzki piosenkarz.

W 2005 roku brał udział w programie Idol. Zdobył popularność wydając album zatytułowany Given to Fly, który dotarł do pierwszego miejsca sprzedaży płyt w Szwecji. W swojej ojczyźnie sprzedał ponad 135 tys. płyt, a jego piosenki były grane w radio blisko 200 tys. razy. W roku 2010 piosenki Svensson’a na Spotify były grane ponad 12 mln razy. Ola zaczął rok 2011 wygraną w konkursie Scandipop. Jego singiel „All Over The World” zdobył tytuł Najlepszego Singla od Męskiego Artysty.

W 2010 roku Svensson założył wytwórnię płytową – Oliniho Records. Rok później miał podpisane umowy z wieloma zagranicznymi wytwórniami, między innymi z brytyjskim 3Beat Records i amerykańskim Ultra Records. Teraz Ola wydaje swoją muzykę na całym świecie. Ma na koncie 11 nominacji do Rockbjörnen, czyli najważniejszych, prestiżowych nagród przyznawanych muzykom w Szwecji[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ola Nils Håkan Svensson urodził się 23 lutego 1986 roku w uniwersyteckiej miejscowości Lund na południu Szwecji. Ma mamę, Ann-Christin i tatę, Roberta oraz dwóch adoptowanych z Salwadoru braci, Jonasa i Daniela. Od 5 roku życia Ola grał w piłkę nożną i to właśnie z tym sportem wiązał swoją przyszłość. Grał nawet w pierwszoligowym klubie Vasalund.

Często śpiewał razem z dziadkiem, którego śmierć mocno przeżył. Uczęszczał także na lekcje gry na pianinie, które były pomysłem jego mamy. Później śpiewał w chórze, gdzie został wybrany do nagrania piosenek do dziecięcego albumu „Älskade Barnvisor”. Jako nastolatek zaśpiewał w szkolnym przedstawieniu, gdzie wypadł świetnie i dostał owacje na stojąco. Dwa lata później zdecydował się na udział w Idolu.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku Ola wziął udział w szwedzkiej edycji Idola. Dzięki pozytywnym opiniom dostał się do ostatniej finałowej części programu. Pomimo iż był jednym z faworytów nie wygrał, lecz zajął 8 miejsce. Jednak jeszcze tego samego wieczoru, kiedy Svensson opuścił program zadzwonił do niego producent Jonas Saeed, proponując współpracę.

Efektem tego, w maju 2006 roku Ola wydał swój pierwszy album „Given to fly”, na którym znajduje się piosenka „Rain”, która przez pół roku utrzymywała się na wysokich miejscach list przebojów w Szwecji. Małe sukcesy odnosiła także, prawie w całości stworzona przez Olę piosenka „Brothers” opowiadająca o jego braciach.

W październiku 2007 Svensson wydał kolejny album „Good Enough”, z którego pochodzą hity „Natalie” i „S.O.S.”. W tym samym roku Ola razem z Molly Sandén nagrał piosenkę „Du är musiken i mig”, czyli szwedzką wersję „You are the music in me” promującą High School Musical 2.

Pod koniec 2007 Ola wraz z nowym singlem „Love in Stereo” został nominowany do Melodifestivalen 2008, czyli szwedzkich preselekcji do Eurowizji. Na pierwszych eliminacjach (16 lutego 2008) Ola nie przeszedł do finału, lecz dostał się do Andra Chansen, czyli Konkursu Drugiej Szansy, gdzie jeszcze raz miał zawalczyć o wejście do finału Melodifestivalen. Zajął tam 3 miejsce, a do konkursu finałowego kwalifikowały się 2 pierwsze piosenki.

W styczniu 2008 roku Ola wystąpił na Festiwalu Piosenek w Wilnie, a w maju Svensson wydał reedycję drugiego albumu „Good Enough – The Feelgood Edition”. To z tego albumu pochodzi znany w Polsce singiel „Feelgood”.

Ola otrzymał: złoto za single „S.O.S.” oraz „Love in Stereo”, platynę za singiel „Natalie” oraz podwójna platynę za „Feelgood”. Ola wystąpił w polskim Sopot Festival 2009 w konkursie o „Bursztynowego Słowika” i „Słowika Publiczności” z piosenką „S.O.S.”

Również w 2008 r. ruszyły prace nad trzecim albumem Oli. 22 czerwca ukazał się singiel „Sky’s the limit”, który stał się wielkim hitem w Szwecji. W styczniu 2009 Ola otrzymał statuetkę Rockbjörn za najlepszą piosenkę roku, czyli „Feelgood”. Latem 2009 Ola wziął udział w Diggiloo – letniej trasie koncertowej, podczas której grupa gwiazd jeździ po Szwecji i daje koncerty.

Tego samego roku, we wrześniu wraz ze fińskim producentem JS16 nagrał utwór „Play me” na potrzeby musicalu, który miał zostać przedstawiony w Szwedzkim Teatrze w Helsinkach.

3 października rozpoczął się programu Körslaget, polegający na rywalizacji chórów prowadzonych przez sławne osoby. Konkurowanie zakończyło się zwycięstwem teamu, którego liderem był Svensson. Pod koniec listopada brał udział w gali świątecznej Julgalan.

6 lutego 2010 po raz drugi w karierze wystąpił w Melodifestivalen w Örnsköldsviku z piosenką „Unstoppable”, gdzie zajął 2 miejsce i dostał się do finału Globen. Piosenka ta została pierwszym singlem pochodzącym z trzeciej nadchodzącej płyty. 13 marca odbyło się ostateczne starcie o możliwość reprezentowania Szwecji na konkursie Eurowizji, które wygrała Anna Bergendahl. Ola zajął 7. miejsce z 47 głosami od jurorów (w tym maksymalne noty (12) od Serbii i Irlandii oraz 8 punktów od Francji), od widzów uzyskał 74 358 głosów. Już 3 kwietnia „Unstoppable” uzyskało status złotej płyty i królowało na 1 miejscu szwedzkiej listy top singli. 9 czerwca wyszedł kolejny singiel promujący trzeci nadchodzący album – „Overdrive”, który już po kilku godzinach znajdował się w pierwszej piątce najczęściej kupowanych utworów na iTunes. Wraz z tą piosenką zostały udostępnione 3 inne z nowej płyty – „All over the world” i „Still remember” oraz remix „Unstoppable”. 15 września wydał swój trzeci album zatytułowany po prostu „OLΛ”.

Pierwszym międzynarodowym singlem Oli było All Over The World. Piosenka stała się popularna w wielu krajach, szczególnie w RPA, Meksyku i Chile. Kolejnym jest Overdrive.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie pozycje dotyczą Szwecji[2].

 • 19 kwietnia 2006 – „Rain” poz. 1
 • 27 września 2006 – „Brothers” poz. 4
 • 7 czerwca 2007 – „Natalie” poz. 1 (platyna)
 • 29 sierpnia 2007 – „Du är musiken i mig” (Feat. Molly Sandén) poz. 21'
 • 24 września 2007 – „S.O.S.” poz. 1 (złoto)
 • 9 marca 2008 – „Love In Stereo” poz. 2 (złoto)
 • 14 sierpnia 2008 – „Feel Good” poz. 2 (podwójna platyna)
 • 22 czerwca 2009 – „Sky’s the limit” poz. 1 (złoto)
 • 28 lutego 2010 – „Unstoppable(The Return Of Natalie)” poz. 1 (platyna)
 • 9 czerwca 2010 – „Overdrive” poz. 1 (złoto)
 • 9 czerwca 2010 – „All Over The World” poz. 3 (złoto)
 • 15 września 2010 – „Riot” poz. 3
 • 7 maja 2012 - „I'm in love”
 • 2013: „Maybe”
 • 2013: „Jackie Kennedy”
 • 2013: „Tonight I'm Yours”
 • 2014: „Rich & Young"

Albumy[edytuj | edytuj kod]

 • 19 października 2005 – „My Own Idol – Idol 2005”
 • 31 maja 2006 – „Given to Fly” poz. 1
 • 3 października 2007 – „Good Enough” poz. 6'
 • 28 maja 2008 – „Good Enough the Feelgood Edition” poz. 2
 • 15 września 2010 – „OLΛ” poz. 3

Team Ola[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2010 r. powstało Ola’s Street Team SE. W kolejnych miesiącach przybywało drużyn, aż w końcu 14 lipca 2011 znalazła się pośród nich również Polska. Niedługo potem OST zmieniło nazwę na Team Ola – The Worldwide Street Team. Team Ola skupia się na rozpowszechnianiu muzyki Oli na całym świecie. Jak na razie jest 17 teamów: Szwecja, Rosja, UK, Polska, Litwa, Argentyna, Brazylia, Niemcy, USA, Holandia, Węgry, RPA, Kanada, Chile, Hiszpania i Francja.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]