Olimpiada biologiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Olimpiada biologiczna – ogólnopolski konkurs biologiczny przeprowadzany od 1971 roku, który jest przeznaczony dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy są zainteresowani biologią. Jest on organizowany przez Komitet Główny Olimpiady Biologicznej przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. M. Kopernika, wraz z komitetami okręgowymi. Głównym celem olimpiady jest zwiększenie wśród młodzieży zainteresowania biologią i pomoc szczególnie uzdolnionym uczniom w podjęciu studiów na wybranym kierunku.

Aby wziąć udział w olimpiadzie należy wykonać samodzielnie pracę badawczą, która opiera się na obserwacji bądź badaniu dowolnego zjawiska biologicznego. Poza tym trzeba wykazać się wiedzą obejmującą cały zakres nauczania biologii w liceum.

Zwycięzcy zawodów finałowych zdobywają 100% punktów z egzaminu maturalnego z biologii w zakresie rozszerzonym.

Od 2011 roku laureaci olimpiady biologicznej zapraszani są do udziału w letnim obozie Wioska olimpijska organizowanym przez Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile pod patronatem rektorów uniwersytetów Jagiellońskiego oraz Warszawskiego[1].

Przebieg poszczególnych etapów[edytuj]

Olimpiada biologiczna składa się z 3 etapów: eliminacji szkolnych (zawodów I stopnia), eliminacji okręgowych (zawodów II stopnia) i eliminacji centralnych (zawodów III stopnia):

  1. eliminacje szkolne odbywają się w szkole poza godzinami lekcyjnymi i obejmują rozmowę klasyfikacyjną przeprowadzaną przez szkolną komisję olimpiady biologicznej powoływaną przez dyrekcję szkoły. Komisja ocenia wiedzę biologiczną ucznia z całości materiału obejmującego poziom podstawowy i rozszerzony oraz umiejętności przedstawienia i interpretacji wyników uzyskanych przez ucznia w pracy badawczej.
  1. eliminacje okręgowe są przeprowadzane w przeciągu 2-3 dni w styczniu w tym samym dla wszystkich okręgów terminie. Zawody obejmują jedynie test składający się ze 100 pytań, na rozwiązanie którego ma się 150 minut, obejmujący całość wiedzy biologicznej z zakresu szkoły ponadgimnazjalnej i znajomości najnowszych odkryć w dziedzinie biologii.
  1. eliminacje centralne odbywają się w przeciągu 3 dni w kwietniu. Eliminacje składają się z testu obejmującego 100 pytań z zakresu wszystkich dziedzin biologii trwającego 180 minut i rozmowy o pracy badawczej z KGOB (Komisją Główną Olimpiady Biologicznej). Po zsumowaniu punktów uzyskanych przez uczniów podczas testu i rozmów, w 3 dzień zawodów ma miejsce wręczenie nagród i ogłoszenie wyników.

Praca badawcza[edytuj]

Praca badawcza jest niezbędnym warunkiem uczestnictwa w olimpiadzie. Podstawą pracy powinny być doświadczenia lub obserwacje przeprowadzone przez ucznia samodzielnie w szkole, pracowni lub w terenie. Musi ona jednak spełniać kilka zasad. Przede wszystkim obiektem pracy badawczej nie mogą być żadne kręgowce, gatunki chronione. Poza tym wszelkie doświadczenia mogące spowodować śmierć lub cierpienie zwierząt są zakazane. Jeżeli uczeń naruszy którąś z tych zasad, jego praca zostanie zdysklasyfikowana.

Przypisy

  1. www.wioskaolimpijska.ci.edu.pl

Linki zewnętrzne[edytuj]