Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Państwo  Polska
Siedziba ul. Pasteura 7/109, 02-093 Warszawa
Data założenia 1981
Status OPP
Profil działalności pomoc dzieciom:
–chorym
–wybitnie uzdolnionym
Przewodniczący prof. Jan Madey
Nr KRS 0000044710
Data rejestracji 4 stycznia 2002
brak współrzędnych
Strona internetowa

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) – polskie stowarzyszenie mające za cel z jednej strony poprawę stanu opieki medycznej dzieci w Polsce, a z drugiej – pomoc w rozwoju zainteresowań dzieciom wybitnie uzdolnionym. Fundusz został stworzony 30 maja 1981 przez Jana Szczepańskiego i Ryszarda Rakowskiego przy współpracy wielu lekarzy i nauczycieli akademickich. Od 23 lutego 2006 roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizacją pożytku publicznego.

6 czerwca 2009 roku, podczas uroczystego koncertu z okazji 25-lecia Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym, Ryszard Rakowski został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fundusz jest znany z nowatorskiego podejścia do pomocy uzdolnionym dzieciom, poprzez organizację ogólnopolskich warsztatów w instytutach naukowych i szkołach wyższych oraz specjalnych obozów naukowych.

Fundusz jest również organizatorem polskiego etapu Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (ang. European Union Contest for Young Scientists).

Program pomocy wybitnie zdolnym[edytuj | edytuj kod]

Corocznie Fundusz wybiera grono stypendystów na podstawie dostarczonych przez wnioskodawców (uczeń, szkoła, rodzice) dowodów zainteresowań akademickich, takich jak prace własne, opracowania, lista przeczytanych książek akademickich, czy szczegółowy opis zainteresowań. Oceny szkolne nie są przy tym brane pod uwagę. Zawsze ważnym czynnikiem jest uczestnictwo i sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, ale nie jest on decydujący. Jeśli dany uczeń nie został zakwalifikowany jako stypendysta, może uzyskać niższy status, taki jak podopieczny lub kandydat na stypendystę.

Stypendyści Funduszu nie otrzymują żadnych pieniędzy w formie gotówki, którą można by swobodnie wydawać. Mogą za to uczestniczyć bezpłatnie w warsztatach i obozach naukowych, trwających tydzień lub dwa, przy czym dodatkowo zwracana jest całość kosztów transportu poniesionych przez stypendystę. Spośród instytutów przez wiele lat najaktywniej uczestniczących w organizacji tych zajęć znajdują się m.in.

a także liczne wydziały humanistyczne i artystyczne czy Akademie Muzyczne. Fundusz organizuje także koncerty stypendystów muzycznych (m.in. na Zamku Królewskim, w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich) i wystawy prac plastycznych.

Rokrocznie stypendyści Funduszu, którzy w danym roku ukończyli szkołę średnią, mają możliwość wziąć udział w obozie naukowym organizowanym przez stowarzyszenie naukowe Collegium Invisibile. Projekt ten zapoznaje uczestników z pracą naukową, a wielu uczestników występuje później o przyjęcie do Collegium[1].

Najważniejszym wydarzeniem jest jednak ogólny obóz naukowy w Serocku (dawniej – w Świdrze, a przed rokiem 2000 odbywał się w Jadwisinie), trwający około 10 dni wielodyscyplinarny zjazd stypendystów z różnych dziedzin (matematyka, fizyka, chemia, biologia, historia, filologia, muzyka, plastyka itd.). Od rana do późnego wieczoru odbywają się wykłady prowadzone przez znanych profesorów, warsztaty prowadzone przez młodych naukowców, spotkania ze znanymi intelektualistami, a także zajęcia sportowe.

W trakcie wakacji letnich stypendyści Funduszu mają możliwość wziąć udział w międzynarodowych obozach naukowych takich jak

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest też aktywnym uczestnikiem dyskusji o zmianach w systemie edukacyjnym w Polsce, ze szczególnym naciskiem na kształcenie dzieci uzdolnionych.

Prace stypendystów były publikowane w następujących periodykach:

Niektórzy stypendyści[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Skład Zarządu[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w skład Zarządu Funduszu wchodzą:

 • prof. Konrad Banaszek (skarbnik) – Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, dawny stypendysta Funduszu
 • dr Piotr Borsuk – Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
 • Marcin Braun – dawny stypendysta Funduszu
 • prof. Adam Frączek – b. rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej
 • dr Adam Izdebski – Instytut Historii UJ, dawny stypendysta Funduszu
 • dr Wawrzyniec Kofta – nauczyciel biologii w LO im. Władysława IV w Warszawie, dawny stypendysta Funduszu
 • prof. M. Katarzyna Kornacka (wiceprzewodnicząca) – sekretarz Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, kierownik Kliniki Neonatologii WUM
 • Joanna Kulesza
 • Maria Mach (sekretarz) – dyrektor Biura Funduszu, dawna stypendystka Funduszu
 • prof. Jan Madey (przewodniczący) – Instytut Informatyki UW, pełnomocnik Rektora UW, ds. edukacji multimedialnej
 • prof. Zbigniew Marciniak (wiceprzewodniczący) – Instytut Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego
 • prof. Krystyna Makowska-Ławrynowicz – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie
 • prof. Lucjan Piela – Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, b. dziekan Wydziału Chemii UW
 • prof. Andrzej Sękowski – kierownik Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych KUL, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
 • prof. Janusz Siedlecki – wicedyrektor Centrum Onkologii w Warszawie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]