Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Państwo

 Polska

Siedziba

ul. Pasteura 7/109
02-093 Warszawa

Data założenia

1981

Status

OPP

Profil działalności

pomoc dzieciom wybitnie uzdolnionym

Zasięg

ogólnopolski

Prezes

Maria Mach

Nr KRS

0000044710

Data rejestracji

4 stycznia 2002

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci”
Ziemia52°12′43″N 20°58′58″E/52,211861 20,982750
Strona internetowa

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) – polskie stowarzyszenie, mające za cel pomoc w rozwoju zainteresowań dzieciom uzdolnionym naukowo, plastycznie lub muzycznie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fundusz został założony 30 maja 1981 przez Jana Szczepańskiego i Ryszarda Rakowskiego przy współpracy lekarzy i nauczycieli akademickich. Od 2006 roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizacją pożytku publicznego.

Fundusz zaangażowany jest w organizację ogólnopolskich warsztatów dla swoich stypendystów w instytutach naukowych i szkołach wyższych oraz obozów naukowych, jest również organizatorem polskiego etapu Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (ang. European Union Contest for Young Scientists). Od 2009 dyrektorką Biura i sekretarzem Funduszu była Maria Mach.

6 czerwca 2009, podczas uroczystego koncertu z okazji 25-lecia Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym, Ryszard Rakowski został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2020 po zmianach organizacyjnych utworzono Radę Funduszu z Janem Madeyem jako przewodniczącym, natomiast prezesem zarządu została Maria Mach.

Program[edytuj | edytuj kod]

Corocznie Fundusz wybiera grono stypendystów na podstawie dostarczonych przez wnioskodawców (uczeń, szkoła, rodzice) dowodów zainteresowań akademickich, takich jak prace własne, opracowania, lista przeczytanych książek akademickich, czy szczegółowy opis zainteresowań. Oceny szkolne nie są przy tym brane pod uwagę. Zawsze ważnym czynnikiem jest uczestnictwo i sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, ale nie jest on decydujący.

Stypendyści Funduszu nie otrzymują żadnych pieniędzy w formie gotówki, którą można by swobodnie wydawać. Mogą za to uczestniczyć bezpłatnie w warsztatach i obozach naukowych, trwających tydzień lub dwa, przy czym dodatkowo zwracana jest całość kosztów transportu poniesionych przez stypendystę. Spośród instytutów najaktywniej uczestniczących w organizacji tych zajęć znajdują się m.in.

a także wydziały humanistyczne i artystyczne czy Akademie Muzyczne. Fundusz organizuje także koncerty stypendystów muzycznych (m.in. na Zamku Królewskim, w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich) i wystawy prac plastycznych.

Rokrocznie stypendyści Funduszu, którzy w danym roku ukończyli szkołę średnią, mają możliwość wziąć udział w obozie naukowym organizowanym przez stowarzyszenie naukowe Collegium Invisibile. Projekt ten zapoznaje uczestników z pracą naukową, a wielu uczestników występuje później o przyjęcie do Collegium[1].

Najważniejszym wydarzeniem jest ogólny obóz naukowy w Serocku (dawniej – w Świdrze, a przed rokiem 2000 odbywał się w Jadwisinie), trwający około 10 dni wielodyscyplinarny zjazd stypendystów z różnych dziedzin (matematyka, fizyka, chemia, biologia, historia, filologia, muzyka, plastyka itd.). Od rana do późnego wieczoru odbywają się wykłady i warsztaty prowadzone przez naukowców, spotkania z intelektualistami, a także zajęcia sportowe.

W trakcie wakacji letnich stypendyści Funduszu mają możliwość wziąć udział w międzynarodowych obozach naukowych takich jak

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest uczestnikiem dyskusji o zmianach w systemie edukacyjnym w Polsce, ze szczególnym naciskiem na kształcenie dzieci uzdolnionych.

Prace stypendystów były publikowane w następujących periodykach:

Stypendyści[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Rada i Zarząd[edytuj | edytuj kod]

Po zmianach statutowych w 2020 utworzono Radę Funduszu, w skład której wchodzą:[6]

Trzyosobowy zarząd tworzą:

 • Maria Mach – Prezes Zarządu
 • Agnieszka Imbierowicz-Grabowska
 • Marek Puwalski

Integracja absolwentów[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie „Dzieci Funduszu”
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

19 grudnia 2015

Prezes

Błażej Osiński

Nr KRS

0000626840

Data rejestracji

5 lipca 2016

brak współrzędnych
Strona internetowa

19 grudnia 2015 na Wydziale Fizyki UW odbył się Zjazd Absolwentów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Zgromadził on ok. 300 dawnych stypendystów - zarówno w wieku studenckim jak i korzystających z programu pomocy wybitnie zdolnym jeszcze w pierwszej połowie lat 80. (np. Łukasz Łuczaj). W trakcie zjazdu część stypendystów przedstawiła wyniki badań, które prowadzi, opowiedziała o swojej pracy lub zainteresowaniach. Zaprezentowano także losy dawnych stypendystów pod postacią danych statystycznych, które zostały opracowane przy okazji odszukiwania kontaktów do nich[7].

W trakcie zjazdu powołano także stowarzyszenie zrzeszające dawnych stypendystów. Przyjęło ono ostatecznie nazwę „Dzieci Funduszu” i zostało zarejestrowano w 2016. Jego prezesem został Błażej Osiński, doktorant Instytutu Informatyki UW (w skład władz wszedł m.in. Adrian Langer, zaś w późniejszym okresie także Daniel Wójcik). Od tego czasu Stowarzyszenie regularnie organizuje spotkania towarzyskie i warsztatowe (ok. 4-5 rocznie). Kolejny ogólnopolski zjazd odbył się na FUW i w Centralnej Bibliotece Rolniczej 1 lipca 2018[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Szkoła Letnia Collegium Invisibile. [dostęp 2012-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-09)].
 2. Research Science Institute
 3. European Space Camp
 4. XLAB
 5. LIYSF
 6. Władze [online], Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci [dostęp 2021-02-24] (pol.).
 7. Zjazd Absolwentów KFnrD - Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci”, 21 grudnia 2015 [dostęp 2018-11-30] (pol.).
 8. Zjazd 2018 · Stowarzyszenie "Dzieci Funduszu" [online], absolwenci-funduszu.org [dostęp 2018-11-30] [zarchiwizowane z adresu 2018-11-30] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]