Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Państwo  Polska
Siedziba ul. Pasteura 7/109
02-093 Warszawa
Data założenia 1981
Status OPP
Profil działalności pomoc dzieciom:
–chorym
–wybitnie uzdolnionym
Zasięg ogólnopolski
Przewodniczący Jan Madey
Nr KRS 0000044710
Data rejestracji 4 stycznia 2002
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Ziemia52°12′43″N 20°58′58″E/52,211861 20,982750
Strona internetowa

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) – polskie stowarzyszenie mające za cel poprawę stanu opieki medycznej dzieci w Polsce oraz pomoc w rozwoju zainteresowań dzieciom uzdolnionym naukowo, plastycznie lub muzycznie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fundusz został założony 30 maja 1981 przez Jana Szczepańskiego i Ryszarda Rakowskiego przy współpracy szeregu lekarzy i nauczycieli akademickich. Od 2006 roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizacją pożytku publicznego.

Fundusz zaangażowany jest w organizację ogólnopolskich warsztatów dla swoich stypendystów w instytutach naukowych i szkołach wyższych oraz specjalnych obozów naukowych, jest również organizatorem polskiego etapu Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (ang. European Union Contest for Young Scientists). Od 2009 dyrektorką Biura i sekretarzem Funduszu jest Maria Mach.

6 czerwca 2009, podczas uroczystego koncertu z okazji 25-lecia Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym, Ryszard Rakowski został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Program[edytuj | edytuj kod]

Corocznie Fundusz wybiera grono stypendystów na podstawie dostarczonych przez wnioskodawców (uczeń, szkoła, rodzice) dowodów zainteresowań akademickich, takich jak prace własne, opracowania, lista przeczytanych książek akademickich, czy szczegółowy opis zainteresowań. Oceny szkolne nie są przy tym brane pod uwagę. Zawsze ważnym czynnikiem jest uczestnictwo i sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, ale nie jest on decydujący.

Stypendyści Funduszu nie otrzymują żadnych pieniędzy w formie gotówki, którą można by swobodnie wydawać. Mogą za to uczestniczyć bezpłatnie w warsztatach i obozach naukowych, trwających tydzień lub dwa, przy czym dodatkowo zwracana jest całość kosztów transportu poniesionych przez stypendystę. Spośród instytutów przez wiele lat najaktywniej uczestniczących w organizacji tych zajęć znajdują się m.in.

a także liczne wydziały humanistyczne i artystyczne czy Akademie Muzyczne. Fundusz organizuje także koncerty stypendystów muzycznych (m.in. na Zamku Królewskim, w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich) i wystawy prac plastycznych.

Rokrocznie stypendyści Funduszu, którzy w danym roku ukończyli szkołę średnią, mają możliwość wziąć udział w obozie naukowym organizowanym przez stowarzyszenie naukowe Collegium Invisibile. Projekt ten zapoznaje uczestników z pracą naukową, a wielu uczestników występuje później o przyjęcie do Collegium[1].

Najważniejszym wydarzeniem jest jednak ogólny obóz naukowy w Serocku (dawniej – w Świdrze, a przed rokiem 2000 odbywał się w Jadwisinie), trwający około 10 dni wielodyscyplinarny zjazd stypendystów z różnych dziedzin (matematyka, fizyka, chemia, biologia, historia, filologia, muzyka, plastyka itd.). Od rana do późnego wieczoru odbywają się wykłady prowadzone przez znanych profesorów, warsztaty prowadzone przez młodych naukowców, spotkania ze znanymi intelektualistami, a także zajęcia sportowe.

W trakcie wakacji letnich stypendyści Funduszu mają możliwość wziąć udział w międzynarodowych obozach naukowych takich jak

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest też aktywnym uczestnikiem dyskusji o zmianach w systemie edukacyjnym w Polsce, ze szczególnym naciskiem na kształcenie dzieci uzdolnionych.

Prace stypendystów były publikowane w następujących periodykach:

Stypendyści[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

W skład Zarządu Funduszu wchodzą:

Integracja absolwentów[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie „Dzieci Funduszu”
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 19 grudnia 2015
Prezes Błażej Osiński
Nr KRS 0000626840
Data rejestracji 5 lipca 2016
brak współrzędnych
Strona internetowa

19 grudnia 2015 na Wydziale Fizyki UW odbył się Zjazd Absolwentów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Zgromadził on ok. 300 dawnych stypendystów - zarówno w wieku studenckim jak i korzystających z programu pomocy wybitnie zdolnym jeszcze w pierwszej połowie lat 80. (np. Łukasz Łuczaj). W trakcie zjazdu część stypendystów przedstawiła wyniki badań, które prowadzi, opowiedziała o swojej pracy lub zainteresowaniach. Zaprezentowano także losy dawnych stypendystów pod postacią danych statystycznych, które zostały opracowane przy okazji odszukiwania kontaktów do nich[6].

W trakcie zjazdu powołano także stowarzyszenie zrzeszające dawnych stypendystów. Przyjęło ono ostatecznie nazwę „Dzieci Funduszu” i zostało zarejestrowano w 2016. Jego prezesem został Błażej Osiński, doktorant Instytutu Informatyki UW (w skład władz wszedł m.in. Adrian Langer, zaś w późniejszym okresie także Daniel Wójcik). Od tego czasu Stowarzyszenie regularnie organizuje spotkania towarzyskie i warsztatowe (ok. 4-5 rocznie). Kolejny ogólnopolski zjazd odbył się na FUW i w Centralnej Bibliotece Rolniczej 1 lipca 2018[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szkoła Letnia Collegium Invisibile
  2. Research Science Institute
  3. European Space Camp
  4. XLAB
  5. LIYSF
  6. Zjazd Absolwentów KFnrD - Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci”, 21 grudnia 2015 [dostęp 2018-11-30] (pol.).
  7. Zjazd 2018 · Stowarzyszenie "Dzieci Funduszu", absolwenci-funduszu.org [dostęp 2018-11-30] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]