Przejdź do zawartości

Olimpiada Języka Rosyjskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Olimpiada Języka Rosyjskiego – przedmiotowa olimpiada szkolna z zakresu języka rosyjskiego[1]. Jest jedną z najstarszych polskich olimpiad szkolnych – jej pierwsza edycja odbyła się w 1969[2].

Zawody podzielone są na 3 części:

  • zawody I stopnia (szkolne) – test pisemny lub egzamin ustny (formę eliminacji ustala odpowiedni Komitet Okręgowy)
  • zawody II stopnia (okręgowe) – test pisemny oraz egzamin ustny
  • zawody III stopnia (centralne) – wypracowanie oraz egzamin ustny

Tematy wypowiedzi ustnych sprawdzają zarówno praktyczną znajomość języka rosyjskiego, jak i wiedzę na temat kultury i historii Rosji.

Laureaci i finaliści olimpiady na świadectwie maturalnym (na poziomie rozszerzonym) otrzymują najwyższą notę z tego przedmiotu i zwolnieni są z jego zdawania. Laureaci najwyższych miejsc otrzymują ponadto prawo startu w międzynarodowej olimpiadzie języka rosyjskiego.

Organizatorem merytorycznym zawodów jest Instytut Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obok Ministerstwa Edukacji Narodowej tradycyjnym współsponsorem i współorganizatorem tej imprezy jest Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód. Stanowisko przewodniczącego Komitetu Głównego olimpiady zajmował prof. dr hab. Antoni Semczuk.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Karolczuk Marzanna, Wybór kierunków studiów przez uczestników Olimpiady Języka Rosyjskiego, „Studia Wschodniosłowiańskie” (14), 2014, s. 331–344, ISSN 1642-557X [dostęp 2024-09-03] (pol.).
  2. 50 Olimpiada Języka Rosyjskiego – Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód [online] [dostęp 2024-04-04] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]