Omkareshwaram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Omkareshwaram
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Indie
Miejscowość Mortakka
Wyznanie hinduizm
Wezwanie Śiwa
Położenie na mapie Indii
Mapa lokalizacyjna Indii
Omkareshwaram
Omkareshwaram
Ziemia22°14′44,1″N 76°09′03,8″E/22,245583 76,151056
Strona internetowa

Omkareshwaramhinduistyczno-śiwaistyczna świątynia dedykowana Śiwie, położona na wyspie na rzece Narbada w indyjskim stanie Madhya Pradesh. Zbudowana w jednym z dwunastu miejsc w Indiach, zwanych Dźjotirlinga, gdzie według tradycji objawił się bóg Śiwa w formie świetlistego słupa (lingamu)[1].

Nazwa świątyni oznacza Pan Mantry Om. Wchodzi w skład kompleksu świątyń wraz z Amareshwar, której nazwa oznacza nieśmiertelny władca), znajdującą się na południowym brzegu rzeki Narbada i również poświęconej Śiwie.

Nabożeństwa odbywają się tutaj cały rok, ale podczas święta Kartik Purnima, odbywającego się podczas pełni księżyca na przełomie października i listopada, odbywa się tutaj duży festiwal religijny połączony z rytualnymi kąpielami w rzece[2].

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z legendą hinduską, Windhja, bóstwo kontrolujące pasmo górskie Windhja czciło tutaj Śiwę, aby uzyskać odpuszczenie popełnionych grzechów. W trakcie modlitwy usypało lingam z piasku i gliny. Śiwa zadowolony z uwielbienia objawił się w dwóch formach - Omkareshwar i Amareshwar[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James G. Lochtefeld: The Illustrated Encyclopedia of Hinduism. Nowy Jork: The Rosen Publishing Group, Inc., 2002. ISBN 0-8239-2287-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]