Omkareshwaram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Omkareshwaram
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Indie
Miejscowość Mortakka
Wyznanie hinduizm
Wezwanie Śiwa
Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Omkareshwaram”
Ziemia22°14′44,1″N 76°09′03,8″E/22,245583 76,151056
Strona internetowa

Omkareshwaramhinduistyczno-śiwaistyczna świątynia dedykowana Śiwie, położona na wyspie na rzece Narbada w indyjskim stanie Madhya Pradesh. Zbudowana w jednym z dwunastu miejsc w Indiach, zwanych dźjotirlinga, gdzie według tradycji objawił się bóg Śiwa w formie świetlistego słupa (lingamu)[1].

Nazwa świątyni oznacza Pan Mantry Om. Wchodzi w skład kompleksu świątyń wraz z Amareshwarą, którego nazwa oznacza nieśmiertelny władca), znajdującą się na południowym brzegu rzeki Narbada i również poświęconej Śiwie.

Nabożeństwa odbywają się tutaj cały rok, ale podczas święta Kartik Purnima, odbywającego się podczas pełni księżyca na przełomie października i listopada, odbywa się tutaj duży festiwal religijny połączony z rytualnymi kąpielami w rzece[2].

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z legendą hinduską, Windhja, bóstwo kontrolujące pasmo górskie Windhja czciło tutaj Śiwę, aby uzyskać odpuszczenie popełnionych grzechów. W trakcie modlitwy usypało lingam z piasku i gliny. Śiwa zadowolony z uwielbienia objawił się w dwóch formach - Omkareshwar i Amareshwar[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James G. Lochtefeld: The Illustrated Encyclopedia of Hinduism. Nowy Jork: The Rosen Publishing Group, Inc., 2002. ISBN 0-8239-2287-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]