Ondrej Rigo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ondrej Rigo
Międzynarodowy morderca
Data i miejsce urodzenia 17 grudnia 1955
Modra

Ondrej Rigo (ur. 17 grudnia 1955 w Modrej, Czechosłowacja) – słowacki seryjny morderca zwany Międzynarodowym mordercą lub Skarpetkowym mordercą. W latach 1990-1992, zamordował 9 osób. W historii Słowacji żaden seryjny morderca nie zabił tylu osób, co Rigo.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny związanej ze środowiskiem przestępczym. Jego ojciec zginął w trakcie dokonywania włamania, matka zginęła w wypadku samochodowym. Po odbyciu służby wojskowej pracował jako palacz w szpitalu, a także w redakcji czasopisma „Pravda” i wreszcie jako szatniarz w Hotelu Carlton, gdzie został aresztowany.

Zanim popełnił pierwszą zbrodnię, Ondrej Rigo dokonał co najmniej 11 drobnych przestępstw, głównie kradzieży. W 1989 spędził trzy miesiące w areszcie za próbę nielegalnego opuszczenia kraju. W grudniu 1989, kilka tygodniu po opuszczeniu aresztu policyjnego wyjechał do Wiednia, nie posiadając ważnego paszportu. Tam zdobył fałszywy paszport jugosłowiański na nazwisko „Nedo Ikić”. Posługując się tym paszportem wyjechał do Niemiec, gdzie został zatrzymany przez policję i skazany na 2 miesiące więzienia za posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Karę odbywał w Bad Reichenhall.

Zabójstwa[edytuj | edytuj kod]

Po uwolnieniu z niemieckiego więzienia Rigo udał się do Monachium. Tam dokonał kilku kradzieży, a 8 czerwca 1990 pierwszego zabójstwa. Jego ofiarą była 40-letnia kobieta, która prawdopodobnie nakryła go w czasie rabunku jej mieszkania. Rigo dokonał zbrodni przy użyciu metalowej rury, którą zmiażdżył głowę ofiary. Potem nakrył górną część ciała kocem i odbył stosunek płciowy z martwym ciałem. Aby nie zostawić śladów, w czasie rabunku i morderstwa na ręce zakładał skarpetki. 1 sierpnia 1990 ofiarą Rigo padła 28-letnia mieszkanka Monachium. Morderca włamał się do mieszkania wczesnym rankiem przez uchylone drzwi od balkonu i powtórzył czynności, których dopuścił się w czasie pierwszego zabójstwa. Z mieszkania zabrał biżuterię i niewielką kwotę pieniędzy. Na miejscu zbrodni niemiecka policja znalazła metalową rurkę i skarpetkę

We wrześniu 1990 Rigo wyjechał do Amsterdamu, gdzie mieszkała jego siostra Helena. Tam jego ofiarą padła 58-letnia kobieta, mieszkająca samotnie. Rigo włamał się do jej mieszkania przez okno balkonowe i dokonał mordu przy użyciu kilkukilogramowego kamienia. Po zabójstwie obnażył ciało i dokonał gwałtu, a następnie obrabował mieszkanie.

Dzień po zabójstwie w Amsterdamie, Rigo powrócił do Bratysławy. 6 października zamordował tam 88-letnią kobietę, przebywającą w domu opieki społecznej. Na miejscu zbrodni policja słowacka znalazła kilka monet holenderskich i niedopałki papierosów, ze śladami biologicznymi sprawcy.

3 stycznia 1991, policja odnalazła ciała kolejnych dwóch ofiar zabójcy – 40 letniej kobiety i jej nastoletniego syna. Narzędziem mordu w tym przypadku była drewniana pałka.

Sześć dni później Rigo wdarł się do mieszkania 31-letniej kobiety, mieszkającej na parterze. Kobieta broniła się skutecznie przed napastnikiem, zmuszając go do ucieczki z mieszkania. Była pierwszą ofiarą zabójcy, która przeżyła atak i mogła podać jego rysopis. Trzy tygodnie później morderca zaatakował ponownie, a jego ofiarą była 79-letnia kobieta, mieszkająca na ulicy Záhradníckiej w Bratysławie. Jako narzędzie zbrodni posłużył ciężki kamień. 22-latka, którą Rigo zaatakował 14 lipca 1991 przeżyła atak, ale zmarła 18 dni później.

Ostatnią ofiarą słowackiego zabójcy była 67-letnia kobieta, mieszkająca przy ulicy Obchodnej. Tym razem Rigo dokonał zbrodni po seansie w kinie, na który wybrał się ze swoją przyjaciółką. Kiedy wracali trolejbusem, Rigo nagle wysiadł, oświadczył, że musi coś załatwić i udał się na miejsce zbrodni.

Proces i wyrok[edytuj | edytuj kod]

Hotel Carlton w Bratysławie

Słowacka policja kryminalna aresztowała Ondreja Rigo w Hotelu Carlton 4 marca 1992, zaledwie kilka godzin po jego ostatnim zabójstwie. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Zmieniał wielokrotnie zeznania, usiłując wyjaśnić, jak jego ślady biologiczne znalazły się w miejscach popełnienia zbrodni. Zabójcę rozpoznała jedyna jego ofiara, która przeżyła atak.

Osobne śledztwa w sprawie zabójstw prowadziła policja w Niemczech i Holandii. Zbrodniarz stanął przed Sądem Okręgowym w Bratysławie, oskarżony o popełnienie 9 zabójstw i o nekrofilię. Akta sprawy Rigo przekraczały 5500 stron. 7 grudnia 1994 sąd skazał sprawcę na karę dożywotniego więzienia w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze. Oskarżony słuchał przedstawianych mu zarzutów obojętnie, konsekwentnie nie przyznając się do winy. Obrona przeprowadziła apelację domagając się uniewinnienia Rigo. Proces apelacyjny odbył się w lutym 1996 przed Sądem Najwyższym Republiki Słowacji i potwierdził wyrok I instancji.

Rigo trafił początkowo do więzienia w Ilavie, skąd został przeniesiony do więzienia w Leopoldovie, gdzie obecnie odbywa karę. O przedterminowe zwolnienie będzie mógł starać się w 2019. W historii Słowacji żaden seryjny morderca nie zabił tylu osób, co Rigo.

Postać zabójcy w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Sprawa Ondreja Rigo zainspirowała słowackiego pisarza Dominika Dána, który w 2006, w wydawnictwie Slovart opublikował powieść opartą na faktach z życia zabójcy pt. Beštia. Akcja powieści rozgrywa się po ogłoszeniu amnestii w Czechosłowacji w 1990.

Ofiary[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Słowacji
Bratysława
Bratysława
Geographylogo.svg
Lokalizacja Bratysławy, gdzie Rigo dokonał najwięcej morderstw
L.p. Nazwisko Wiek Data morderstwa Miejsce morderstwa
1. Helena S. 40 8 czerwca 1990 Niemcy Monachium
2. llke Z. 28 1 sierpnia 1990 Niemcy Monachium
3. Maria van der W. 58 27 września 1990 Holandia Amsterdam
4. Terézia R. 88 6 października 1990 Słowacja Bratysława
5. Anna P. 40 3 stycznia 1991 Słowacja Bratysława
6. Juraj N. 15 3 stycznia 1991 Słowacja Bratysława
7. Helena N. 79 30 stycznia 1991 Słowacja Bratysława
8. Henrieta O. 22 14 lipca 1991 Słowacja Bratysława
9. Matilda U. 67 4 marca 1992 Słowacja Bratysława

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]