Open Source Initiative

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Open Source Initiative
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Data założenia

1998

Prezydent

Allison Randal

brak współrzędnych
Strona internetowa

Open Source Initiative – amerykańska organizacja pożytku publicznego, założona w lutym 1998 roku przez Erica Raymonda oraz Bruce'a Perensa w celu promocji Otwartego Oprogramowania[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku, Eric Raymond przedstawił swoją rewolucyjną pracę na temat tworzenia oprogramowania, The Cathedral and the Bazaar, w której przedstawił techniczne korzyści metody używanej do pisania jądra Linuksa.

Na początku 1998 roku Netscape Communications Corporation współpracująca z Raymondem opublikowała kod źródłowy swojego sztandarowego produktu, przeglądarki Netscape Communicator, jako wolne oprogramowanie ze względu na spadek zysków i konkurencję ze strony firmy Microsoft w postaci przeglądarki Internet Explorer.

Grupa osób zainteresowana wolnym oprogramowaniem i systemem GNU/Linux postanowiła wprowadzić nowy termin marketingowy na wolne oprogramowanie, dążąc do przedstawienia go jako model przyjazny firmom i mniej zaangażowany ideologicznie w procesie konkurencji z oprogramowaniem własnościowym. Doprowadziło to do utworzenia terminu Open Source oraz do rozłamu z Richardem Stallmanem i jego Free Software Foundation.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

  • Termin Open Source często pojawiał się w prasie w latach 1998–2000, chociaż często był mylnie interpretowany.
  • Wiele przedsiębiorstw pozytywnie zareagowało na alternatywny system operacyjny.
  • Open Source Initiative zdołało opublikować szereg wewnętrznych dokumentów Microsoftu, Halloween documents, z których wynikało, że Microsoft jest przeciwnikiem GNU/Linuksa i gdzie sugerowano różne sposoby wyeliminowania zagrożenia ze strony oprogramowania otwartego źródła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Open Source Initiative. [dostęp 2010-05-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]