Operacja Wunderland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Operacja Wunderland – operacja korsarska niemieckiego ciężkiego krążownika "Admiral Scheer" podczas II wojny światowej, przeprowadzona w dniach 16 sierpnia - 30 sierpnia 1942.

Szlak krążownika "Admiral Scheer"

Przebieg operacji[edytuj | edytuj kod]

Dnia 16 sierpnia 1942 roku "Admiral Scheer" opuścił swoją bazę w Narwiku z zamiarem atakowania alianckiej żeglugi dostarczającej zaopatrzenie dla ZSRR. Dowódcą jednostki w trakcie tej operacji był komandor Meendsen-Bohlken. 19 sierpnia okręt dotarł na Morze Karskie. Następnego dnia wodnosamolot z krążownika zameldował o obecności trzech małych konwojów, które jednak nie zostały zaatakowane z powodu zalodzenia oraz złych warunków meteorologicznych. 25 sierpnia niemiecki okręt ostrzelał radziecką bazę polarną na Przylądku Upragnionym, między innymi uszkadzając budynek z radiostacją.

Starcie z SS „Aleksandr Sibiriakow”[edytuj | edytuj kod]

Tego samego dnia krążownik natknął się na radziecki lodołamacz SS „Aleksandr Sibiriakow”. Zbliżywszy się do jednostki, okręt niemiecki wywiesił amerykańską banderę, sygnalizując jednocześnie japońską nazwę Sisijama. Radziecki okręt przejrzawszy podstęp, nadał przez radio komunikat informujący o obecności wrogiej jednostki na tych wodach, jednocześnie otwierając ogień do napastnika z trzech dział kalibru 75 mm. W wyniku walki, jaka się wywiązała, radziecki lodołamacz zatonął. Część załogi lodołamacza zginęła w walce, część dostała się do niemieckiej niewoli. Tylko jeden radziecki marynarz dotarł do bezludnej wyspy Biełucha i został później uratowany przez Rosjan. 26 sierpnia „Admiral Scheer” ostrzelał bazę radziecką Dikson. W trakcie ostrzału krążownik wystrzelił około stu pocisków 280 mm, jednak sam został trafiony kilkoma pociskami artylerii nadbrzeżnej 152 mm[1]. Wobec uszkodzeń powstałych w czasie operacji, „Admiral Scheer” powrócił do Narwiku w dniu 30 sierpnia, kończąc tym samym nieudaną operację.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Lipiński: Druga wojna światowa na morzu. Lampart, 1995, s. 233. ISBN 83-902554-7-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Edwin Gray: Pancerniki Hitlera. Stalowe fortece, które nie ocaliły Rzeszy, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2004 ​ISBN 83-11-09819-0​ s.194,195
  2. Jerzy Lipiński: Druga wojna światowa na morzu, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1976