Opinia względem polityki europejskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Opinia względem polityki europejskiej
Ilustracja
Branka. Artur Grottger.
Autor

Cyprian Kamil Norwid

Typ utworu

nota

Data powstania

1863

Wydanie oryginalne
Język

polski

Opinia względem polityki europejskiej – nota Cypriana Kamila Norwida z 1863 na temat polityki europejskiej w początkowych miesiącach powstania styczniowego, posłana generałowi Ludwikowi Mierosławskiemu.

O utworze[edytuj | edytuj kod]

Pobudką powstania tego tekstu, napisanego na użytek generała Ludwika Mierosławskiego, był list cesarza Napoleona III wysłany 20 lutego 1863 do ambasadora francuskiego w Petersburgu, a w rzeczywistości przeznaczony dla cara Aleksandra II. List nie został opublikowany, wiadomość o nim przedostała się jednak do wiadomości publicznej, budząc rozmaite nadzieje polityczne wśród Polaków. W istocie list zawierał jedynie apel o łagodne traktowanie Polaków i o zapewnienie im wszelkich praw zagwarantowanych postanowieniami traktatów wiedeńskich z 1815[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Norwid przekazuje pogłoskę, o której szepcze się od dwóch miesięcy, jakoby cesarz francuski wyraził zgodę na stworzenie autonomii polskiej pod władzą młodszego brata Aleksandra II. Może powstała ona z sympatii pomiędzy Francją a Polską, nie potwierdzoną dotąd przez gabinet rządzący, dość że wywołuje silne reakcje. Przyczyną nieporozumienia jest fakt, że młody książę Konstanty, aczkolwiek pełen dobrych chęci jest dopiero w trakcie uczenia się i w konsekwencji zawsze jest spóźniony w stosunku do faktów. Jest to proces każdego prywatnie się kształcącego, ale nie można w ten sposób rządzić. Pewnym jest, żeː

  1. Skoro się zajmiemy kwestią włościańską – zajmą się nią.
  2. Skoro wielki obywatel, wezwany do Petersburga, wyjaśni czym jest charakter patrioty – zastanowią się nad tym.
  3. Skoro zamkną obywatelską instytucję[a], a lud przeciw temu wystąpi – nauczą się pojmować, że lud jest coś.
  4. Skoro zaczną strzelać do bezbronnych[b], a ci się modlić będą – wtedy odgadną że człowiek jest rzecz święta.
  5. Kiedy porywać zaczną ludzi po domach[c], a ludzie szlachetni staną w ich obronie – wtedy nauczą się szanować obywatela.

W ten sposób w dwa lata rzezi książę dopełni swego kształcenia. Europa uzna nas za burzycieli, bo alfabet wiedzy stanu musimy pisać krwią. Jak więc uwierzyć, że cesarz jako człowiek i historyk tak przeciw-historycznie postąpił[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Na żądanie A. Wielopolskiego władze rosyjskie zamknęły Towarzystwo Rolnicze, które domagało się między innymi uwłaszczenia chłopów za odszkodowaniem.
  2. Aluzja do manifestacji patriotycznych z 27 lutego i 8 kwietnia 1861, które pociągnęły za sobą liczne ofiary wśród bezbronnych manifestantów.
  3. Mowa o brance zarządzonej w Warszawie w nocy z 14 na 15 stycznia 1863, co przyspieszyło wybuch powstania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Norwid 1971 ↓, s. 627.
  2. Norwid 1971 ↓, s. 475-477.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cyprian Kamil Norwid: Pisma wybrane. T. 4. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1968.
  • Cyprian Kamil Norwid: Pisma wszystkie. T. 7. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1971.