Oracle Forms

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oracle Forms – narzędzie RAD (Rapid Application Development) wspomagające programowanie w języku PL/SQL. Umożliwia w sposób szybki i efektywny stworzenie aplikacji z interfejsem użytkownika i dostępem do bazy danych Oracle.

Początkowo został zaprojektowany do pracy po stronie serwera na dowolnej platformie uniksowej, w późniejszym czasie został przeniesiony na platformę Windows jako środowisko klient-serwer. Ostatnia wersja została przeniesiona na Javę. Obecnie pracuje jako J2EE container i może integrować się z Javą oraz usługami sieciowymi (Web service).

Głównym celem Oracle Forms jest tworzenie systemów do wprowadzania danych (data entry systems), które są składowane w bazie danych Oracle.

Oracle Forms jest częścią Oracle Developer Suite, znanego też wcześniej pod nazwą Developer 2000 czy D2K i Oracle IDE Integrated Development Environment. Oracle oznaczyło Forms jako narzędzie RAD (Rapid Application Development).

Opis działania[edytuj | edytuj kod]

Oracle Forms po uzyskaniu dostępu do bazy danych Oracle jest w stanie wygenerować domyślny formularz przedstawiający dane. Źródło formularza (*.fmb) jest kompilowane do pliku wykonywalnego (*.fmx), który jest uruchamiany (interpretowany) przez moduł runtime. Różne elementy GUI, takie jak przyciski, menu, paski przewijania, czy grafika mogą być umieszczane na formularzu na zasadzie wyboru danego elementu z dostępnego menu Oracle Forms i wskazania miejsca, w którym mają się znajdować na formularzu.

Oracle Forms posiada wbudowane funkcje zwane wyzwalaczami (ang. trigger), które w połączeniu z kodem PL/SQL reagują na zdarzenia wywoływane przez użytkownika. Wyzwalacze w Oracle Forms działają tak jak wyzwalacze z bazy danych, z tym że oprócz wyzwalaczy reagujących na pewne zdarzenia w tabeli bazy danych, istnieją wyzwalacze reagujące na zdarzenia wywoływane przez użytkownika na formularzu np. wyzwalacz when-windows-closed uruchomi wskazany kod w momencie zamknięcia przez użytkownika okna formularza.

Za pomocą wyzwalaczy programista może wzmocnić reakcję formularza na dane działanie, bądź ją wygasić.

Programowanie w Oracle Forms na ogół składa się z manipulacji wyzwalaczami, tak by zmienić domyślne zachowanie formularza.

Takie podejście umożliwia tworzenie prostych aplikacji bez znajomości programowania. Znajomość języka PL/SQL umożliwia tworzenie w pełni funkcjonalnych aplikacji manipulujących danymi z bazy Oracle.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]