Oreste Rossi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oreste Rossi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 marca 1964
Alessandria
Przewodniczący rady regionalnej Piemontu
Okres od 2005
do 2005
Przynależność polityczna Liga Północna
Poprzednik Roberto Cota
Następca Davide Gariglio

Oreste (Tino) Rossi (ur. 24 marca 1964 w Alessandrii) – włoski polityk, dziennikarz, były poseł, eurodeputowany VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia chemik, zawodowo zajął się dziennikarstwem i publicystyką. Prowadził też własną firmę rodzinną. W połowie lat 80. zaangażował się w działalność polityczną, przystąpił do organizacji zrzeszonej następnie w Lidze Północnej. Od 1990 wybierany do rady miejskiej Alessandrii.

W latach 1992–2001 był posłem do Izby Deputowanych XI, XII i XII kadencji. Od 1999 do 2004 przewodniczył klubowi radnych Ligi Północnej w radzie prowincji Alessandria. W 2000 został radnym Piemontu, w 2005 pełnił funkcję przewodniczącego rady tego regionu.

W wyborach w 2009 uzyskał z listy LN mandat posła do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Został członkiem grupy Europa Wolności i Demokracji oraz Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Odszedł z LN w trakcie kadencji, przechodząc później do frakcji chadeckiej. Wstąpił też do reaktywowanej partii Forza Italia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]