Overbooking

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Overbooking, nadsprzedaż – sytuacja, planowana bądź przypadkowa, w której to przedsiębiorstwo sprzedające usługi turystyczne, np. hotel sprzedaje, świadomie bądź nieświadomie, więcej noclegów niż jest dostępnych pokojów[1]. Overbooking stosuje się przeważnie w okresach dużego obłożenia hotelu w celu jak najlepszego wykorzystania miejsc, zmaksymalizowanie przychodu i ograniczenia strat, które powstają wskutek niezrealizowania niektórych rezerwacji.

Overbooking dotyczy też przyjmowania większej ilości rezerwacji na lot niż miejsc w samolocie[2].

Rynek usług turystycznych jest niezwykle dynamiczny i charakteryzuje się dużym odsetkiem anulowanych rezerwacji. Często zarezerwowane noclegi nie skutkują jednak faktycznym pobytem gościa w obiekcie i tym samym stanowią potencjalną stratę dla hotelu. Kierownictwo hotelu dąży do sytuacji, w której obłożenie jest pełne. Zatem będzie starało się utrzymać 100% obłożenia wliczając w swej kalkulacji rezerwacje, które potencjalnie nie dojdą do skutku. Tym samym, chcąc uchronić się przed przewidywalnymi stratami często stosowana jest strategia nadsprzedaży aby wypełnić potencjalnie anulowane rezerwacje nowymi[1]. Powszechną praktyką w sieciach hotelowych jest przyjmowanie 110% rezerwacji na daną dobę.

Planując zatem zmaksymalizowanie zysku, w świetle potencjalnych overbookingów, zarządzający hotelem musi brać pod uwagę takie czynniki jak:

 • ilość anulowanych rezerwacji (szczególnie last minute cancellation)
 • niepojawienia się gości (no-show)
 • przedłużenia pobytu gości
 • skrócenia pobytu gości

Mając powyższe dane, można sprawdzać na bieżąco, ile rezerwacji będzie potencjalnie overbookingami, oraz wykreślić trendy i średnie z danych historycznych. Z empirycznego punktu widzenia, bazując na trendach i średnich, hotelarze nie są zawsze w stanie jednoznacznie obliczyć czy dojdzie do nadsprzedaży czy podsprzedaży. W związku z tym muszą ułożyć plan awaryjny na wypadek, gdy pokoi będzie mniej niż gości, np. proponując im pobyt w innym hotelu. Dlatego też profesjonalnie przygotowane hotele posiadają procedury, które pozwalają na zminimalizowanie strat w postaci uszczerbku na reputacji, czarnego PR’u i słabszych finansów.

Sytuacja nadsprzedaży czyli overbookingu wygląda nieco inaczej w przypadku hoteli niezrzeszonych i nienależących do dużych sieci hotelowych. Mowa tutaj także o obiektach pojedynczych (apartamenty, kwatery prywatne itd.), pensjonatach, schroniskach, małych hostelach, niewielkich hotelach itd. Obiekty te przeważnie nie posiadają odpowiedniej strategii zarządzania sytuacją nadsprzedaży, czy to planowanej czy przypadkowej. Zazwyczaj uzależnione są od internetowych biur podóży (Online Travel Agency, OTA) a te z kolei w trosce o dobro klienta nie tolerują sprzedaży więcej niż 100% faktycznego obłożenia na daną dobę. OTA posiada z reguły swój system i procedury zarządzania problemem, jakim jest nadsprzedaż w hotelu[3].

Linie lotnicze[edytuj | edytuj kod]

W przypadku nadsprzedaży biletów na dany lot, linia lotnicza nie zezwala niektórym pasażerom na wejście na pokład, nawet jeśli zakupili oni bilet. Nazywa się to "bumpingiem"[4]. Linie lotnicze mogą poprosić ochotników o ustąpienie miejsca lub odmowę wejścia na pokład niektórym pasażerom w zamian za rekompensatę, która może obejmować gotówkę, dodatkowy bezpłatny bilet i/lub podwyższenie klasy podróży na późniejszy lot[5][6].

Niektóre linie lotnicze w ramach programów frequent flyerw rzeczywistości dają klientowi przywilej lotu z już przepełnionym biletem[7]; inny klient zostanie poproszony o opuszczenie samolotu. Często tylko klasa ekonomiczna jest przepełniona, podczas gdy wyższe klasy nie są, co pozwala linii lotniczej na przeniesienie niektórych pasażerów na inne niewykorzystane miejsca, gwarantując więcej płacących klientów.

W UEod 2005 r., począwszy od 2021 r., Regulacja 261/2004wymaga od linii lotniczych, aby najpierw poprosiły pasażerów o dobrowolne zwolnienie miejsca, możliwe poprzez zaoferowanie rekompensaty, ale kwota nie jest regulowana. Linia lotnicza jest zobowiązana do zaoferowania innej możliwości dotarcia do miejsca docelowego[8]. Może to być bilet na następny lot lub bilet na lot obsługiwany przez inne linie lotnicze. Rozporządzenie 261/2004 nie wspomina o losie pasażerów, którzy nie byli w stanie potwierdzić odprawy i którym odmówiono wejścia na pokład[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Overbooking czyli Nadsprzedaż – jak sobie z nią radzić? Jak uniknąć?, „+ + Zysk Hotelu”, 11 września 2016 [dostęp 2016-10-15] (pol.).
 2. Overbooking – opłacalny dyskomfort czy oszustwo? Co to jest nadrezerwacja i jak działa?, „Onet Podróże”, 1 października 2013 [dostęp 2016-11-04] (pol.).
 3. Overbooking nad sprzedaż po dacie zameldowania gościa, „+ + Zysk Hotelu”, 2 października 2016 [dostęp 2016-11-04] (pol.).
 4. Fly Rights [online], www.transportation.gov [dostęp 2023-11-30].
 5. What Happens If A Flight Is Overbooked [online], www.revolutionreport.net [dostęp 2023-11-30].
 6. What happens when a flight is overbooked and no one volunteers? [online], lovethemaldives.com [dostęp 2023-11-30].
 7. Cruising Altitude: What to know about getting bumped from a flight when airlines overbook [online], www.usatoday.com [dostęp 2023-11-30].
 8. Czym jest overbooking? - Jakie prawa przysługują pasażerowi przy odmowie wejścia do samolotu [online], airadvisor.com [dostęp 2023-11-30].
 9. Regulation (EC) No 261/2004 of the European Parliament and of the Council of 11 February 2004 [online], eur-lex.europa.eu [dostęp 2023-11-30].