Północ-Południe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy powieści Johna Jakesa. Zobacz też: Północ-Południe – miniserial oraz inne znaczenia tego terminu.
Północ Południe
North and South
Autor John Jakes
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. 1982-1987
Tematyka wojna secesyjna
Typ utworu powieść historyczna
Data I wyd. polskiego 1991-1992
Pierwszy wydawca polski Krajowa Agencja Wydawnicza
Przekład Mieczysław Dutkiewicz,
Feliks Netz,
Zbigniew Białas

Północ-Południe (ang. North and South) – trylogia Johna Jakesa, na podstawie której w latach 1985-1986 oraz 1994 powstał miniserial telewizyjny pod tym samym tytułem, uznany później za jeden z najlepszych w historii telewizji[potrzebne źródło]. Wszystkie książki zostały wydane również w postaci audiobooków (wówczas, tzw. książka mówiona), w oparciu o wydania Krajowej Agencji Wydawniczej[1].

Jest to historia przyjaźni dwojga Amerykanów, wychowanych w różnych kulturach i światopoglądach – na Północy i Południu, przedstawiona na przestrzeni lat, w okresie poprzedzającym wojnę secesyjną, samej wojny oraz po jej zakończeniu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Północ i Południe[edytuj | edytuj kod]

Północ i Południe (North and South, 1982) – pierwsza część cyklu. Jej akcja rozgrywa się od Lat 40. XIX wieku po rok 1861. Główni bohaterowie poznają się jako kilkunastoletni młodzieńcy, w drodze do prestiżowej akademii wojskowej West Point. Spotykają tam swojego przyszłego największego wroga; sadystycznego Elkanaha Benta, który poprzysięga im zemstę, gdy za ich sprawą zostaje usunięty z Akademii.

Po ukończeniu szkoły Orry i George trafiają natychmiast na pole bitwy, na wojnę z Meksykiem. Orry zostaje ciężko ranny, a życie ratuje mu George. Chłopak traci jednak ramię.

Po zakończeniu wojny, mężczyźni wracają do domów, lecz kontynuują swoją przyjaźń. Zbliżają się do siebie również ich rodziny. George wchodzi w spółkę ze starszym bratem Orrego; Cooperem. Jego brat, Billy Hazard, studiuje w West Point wraz z kuzynem Mainów - Charlesem, a młodsze siostry Orrego podkochują się w Billym Hazardzie. Ostatecznie, Brett zostaje jego żoną. Narastający konflikt w narodzie miewa jednak niekiedy wpływ na relacje między głównymi bohaterami.

Nadchodzi wiosna 1861 roku. Wybucha wojna, która rozdziela obie rodziny, pełne nadziei na rychłe spotkanie.

Informacja o polskim wydaniu[edytuj | edytuj kod]

W Polsce powieść ukazała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w Katowicach. Wydana została w dwóch tomach – oba w roku 1991. Tłumaczenia dokonał Mieczysław Dutkiewicz.

Miłość i Wojna[edytuj | edytuj kod]

Miłość i wojna (Love and War, 1984) – część druga serii opowiada o latach wojny (1861-1865). Nie wszyscy bohaterowie dożywają jej końca. Więzi łączące obie rodziny okazują się silniejsze i spotykają się one po zakończeniu konfliktu. Hazardowie postanawiają pomóc Mainom w odbudowie zrujnowanej plantacji.

Informacja o polskim wydaniu[edytuj | edytuj kod]

W Polsce powieść ukazała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w Katowicach. Wydana została w dwóch tomach – oba w roku 1992. Tłumaczenia dokonali Mieczysław Dutkiewicz (t.1) i Feliks Netz (t.1 i 2).

Niebo i Piekło[edytuj | edytuj kod]

Piekło i niebo (Heaven and Hell,1987) – ostatni tom koncentruje się na odbudowie zrujnowanego wojną kraju. Akcja rozgrywa się w latach 1865-1868. Charles Main leczy powojenne rany, walcząc z Indianami na Zachodzie. Elkanah Bent morduje żonę Hazarda; Konstancję. Madelaine Main musi stawić czoła fanatykom z Ku Klux Klanu.

Informacja o polskim wydaniu[edytuj | edytuj kod]

W Polsce powieść ukazała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w Katowicach. Wydana została w dwóch tomach – oba w roku 1992. Tłumaczenia dokonał Zbigniew Białas.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Powieści zostały zostały zekranizowane w formie dwóch sześcioodcinkowych i jednego trzyodcinkowego miniserialu. Główne role zagrali Patrick Swayze i James Read. Wszystkie były wielokrotnie emitowane w Polsce, z czego, po raz pierwszy, wiosną 1990 roku. Wydane zostały również na kasetach VHS i płytach DVD.

Przypisy

  1. nagranie Studia Książki Mówionej, Zakładu Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych, Warszawa 1992 (Ks.1), 1993 (Ks.2 i 3), czyta Ksawery Jasieński

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]