Północ-Południe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy powieści Johna Jakesa. Zobacz też: Północ-Południe – miniserial oraz inne znaczenia tego terminu.
Północ Południe
North and South
Autor John Jakes
Tematyka wojna secesyjna
Typ utworu cykl powieści historycznych (trylogia)
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1982-1987
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1991-1992
Wydawca Krajowa Agencja Wydawnicza
Przekład Mieczysław Dutkiewicz,
Feliks Netz,
Zbigniew Białas

Północ-Południe (ang. North and South) – trylogia Johna Jakesa, na podstawie której w latach 1985-1986 oraz 1994 powstał miniserial telewizyjny pod tym samym tytułem, uznany później za jeden z najlepszych w historii telewizji[potrzebny przypis]. Wszystkie książki zostały wydane również w postaci audiobooków (wówczas, tzw. książka mówiona), w oparciu o wydania Krajowej Agencji Wydawniczej[1].

Jest to historia przyjaźni dwojga Amerykanów, wychowanych w różnych kulturach i światopoglądach – na Północy i Południu, przedstawiona na przestrzeni lat, w okresie poprzedzającym wojnę secesyjną, samej wojny oraz po jej zakończeniu.

Fabuła[edytuj]

Północ i Południe[edytuj]

Północ i Południe (North and South, 1982) – pierwsza część cyklu. Jej akcja rozgrywa się od Lat 40. XIX wieku po rok 1861. Główni bohaterowie poznają się jako kilkunastoletni młodzieńcy, w drodze do prestiżowej akademii wojskowej West Point. Spotykają tam swojego przyszłego największego wroga; sadystycznego Elkanaha Benta, który poprzysięga im zemstę, gdy za ich sprawą zostaje usunięty z Akademii.

Po ukończeniu szkoły Orry i George trafiają natychmiast na pole bitwy, na wojnę z Meksykiem. Orry zostaje ciężko ranny, a życie ratuje mu George. Chłopak traci jednak ramię.

Po zakończeniu wojny, mężczyźni wracają do domów, lecz kontynuują swoją przyjaźń. Zbliżają się do siebie również ich rodziny. George wchodzi w spółkę ze starszym bratem Orrego; Cooperem. Jego brat, Billy Hazard, studiuje w West Point wraz z kuzynem Mainów - Charlesem, a młodsze siostry Orrego podkochują się w Billym Hazardzie. Ostatecznie, Brett zostaje jego żoną. Narastający konflikt w narodzie miewa jednak niekiedy wpływ na relacje między głównymi bohaterami.

Nadchodzi wiosna 1861 roku. Wybucha wojna, która rozdziela obie rodziny, pełne nadziei na rychłe spotkanie.

Informacja o polskim wydaniu[edytuj]

W Polsce powieść ukazała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w Katowicach. Wydana została w dwóch tomach – oba w roku 1991. Tłumaczenia dokonał Mieczysław Dutkiewicz.

Miłość i Wojna[edytuj]

Miłość i wojna (Love and War, 1984) – część druga serii opowiada o latach wojny (1861-1865). Nie wszyscy bohaterowie dożywają jej końca. Więzi łączące obie rodziny okazują się silniejsze i spotykają się one po zakończeniu konfliktu. Hazardowie postanawiają pomóc Mainom w odbudowie zrujnowanej plantacji.

Informacja o polskim wydaniu[edytuj]

W Polsce powieść ukazała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w Katowicach. Wydana została w dwóch tomach – oba w roku 1992. Tłumaczenia dokonali Mieczysław Dutkiewicz (t.1) i Feliks Netz (t.1 i 2).

Niebo i Piekło[edytuj]

Piekło i niebo (Heaven and Hell,1987) – ostatni tom koncentruje się na odbudowie zrujnowanego wojną kraju. Akcja rozgrywa się w latach 1865-1868. Charles Main leczy powojenne rany, walcząc z Indianami na Zachodzie. Elkanah Bent morduje żonę Hazarda; Konstancję. Madelaine Main musi stawić czoła fanatykom z Ku Klux Klanu.

Informacja o polskim wydaniu[edytuj]

W Polsce powieść ukazała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w Katowicach. Wydana została w dwóch tomach – oba w roku 1992. Tłumaczenia dokonał Zbigniew Białas.

Ekranizacje[edytuj]

Powieści zostały zostały zekranizowane w formie dwóch sześcioodcinkowych i jednego trzyodcinkowego miniserialu. Główne role zagrali Patrick Swayze i James Read. Wszystkie były wielokrotnie emitowane w Polsce, z czego, po raz pierwszy, wiosną 1990 roku. Wydane zostały również na kasetach VHS i płytach DVD.

Przypisy

  1. nagranie Studia Książki Mówionej, Zakładu Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych, Warszawa 1992 (Ks.1), 1993 (Ks.2 i 3), czyta Ksawery Jasieński

Linki zewnętrzne[edytuj]