North & South (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
North & South
Producent Infogrames
Data wydania 1989
Gatunek gra strategiczna z elementami zręcznościowymi
Tryby gry jedno- lub dwuosobowa
Język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, włoski[1]
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, Atari ST, MS-DOS, C64, NES, MSX, ZX Spectrum, Amstrad CPC[1]
Nośniki dyskietka, kaseta lub cartridge
 North & South
Recenzje
Publikacja Ocena
Zzap!64 91%[2][3]
Nagrody
Organizacja Nagroda
Zzap!64 ZZAP Sizzler[2]

North & South – turowa gra strategiczna z elementami zręcznościowymi wydana w roku 1989 przez francuską firmę Infogrames[1]. Akcja tytułu osadzona jest w czasie wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Gra składa się z czterech kampanii, z których każda rozgrywa się w innym roku kalendarzowym oraz przy innym rozkładzie sił jednostek Północy i Południa (do wyboru na początku gry). Charakterystycznym elementem rozgrywki są humorystyczne przerywniki zręcznościowe, które stanowią o dalszych losach walk. Należą do nich:

  • zdobywanie pociągu polegające na przeskakiwaniu z dachu na dach wagonu, aż po lokomotywę w zadanym czasie. W dobiegnięciu do celu przeszkadzają przeciwnicy w postaci żołnierzy, o których pojawieniu się decyduje żywy lub komputerowy gracz, a także odstępy pomiędzy wagonami (upadek oznacza cofnięcie się kilka wagonów od lokomotywy). Pomyślne ukończenie tego elementu gry oznacza przejęcie pieniężnego dofinansowania, które każdy z graczy otrzymuje po zakończeniu rundy,
  • zdobywanie fortów przeciwnika, polegające na dojściu do flagi, zdjęciu jej i powieszeniu własnej w zadanym czasie. W dobiegnięciu do celu przeszkadzają pułapki (np. dynamit) i przeciwnicy w postaci psów i żołnierzy, o których pojawieniu się decyduje żywy lub komputerowy gracz. Pomyślne ukończenie tego elementu gry oznacza odcięcie przeciwnika od funduszy pieniężnych, dzięki którym następuje rozwój armii (każde pięć worków złota jest zamieniane na jeden oddział wojska),

Podczas bitwy gracz kontroluje trzy formacje wojskowe: kawalerię, piechotę oraz artylerię. Bitwy rozgrywają się na dwóch rodzajach terenu: kanion lub niziny. Każdy z nich może być płaski lub przecięty rzeką lub kanionem z przeciągniętym przez nie mostem, który stanowi strategiczny element pola walki.

Wpływ na rozgrywkę mają rozmaite, opcjonalne przeszkadzajki w postaci burzy (jednostka pauzuje w danej turze), ataku Indian lub Meksykanów (jednostka ginie, gdy zbyt długo zajmuje terytorium rdzennych lub okolicznych mieszkańców). Z posiadania niektórych terytoriów zyskuje się profity w postaci desantu morskiego.

Gra toczy się do momentu, gdy wszystkie jednostki przeciwnika zostaną wyeliminowane z mapy.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Gra powstała w oparciu o belgijski komiks Les Tuniques Bleues (znany również pod angielskim tłumaczeniem The Blue Jackets) autorstwa Raoula Cauvina, Louisa Salvériusa i Willy’ego Lambila. Ubarwiona jest całą masą gagów i zabawnych sytuacji występujących pod postacią animacji, grafiki jak i elementów dźwiękowych, które są różne w zależności od wybranej wersji językowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c North & South (ang.). The Hall of Light: The Database of Amiga Games. [dostęp 29 stycznia 2010].
  2. a b North & South. „Zzap!64”, s. 12, czerwiec 1991. ISSN 0954-867X (ang.). 
  3. North & South. „Zzap!64”, s. 13, czerwiec 1991. ISSN 0954-867X (ang.).