Płyta afrykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Płyta afrykańska (kolor pomarańczowy)

Płyta afrykańskapłyta tektoniczna, obejmująca swoim zasięgiem Afrykę i znaczną część południowego Atlantyku oraz Oceanu Indyjskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Od zachodu graniczy z płytą północnoamerykańską i płytą południowoamerykańską, a od północy z płytą euroazjatycką. Od wschodu kontaktują z nią płyta arabska, płyta indyjska i płyta australijska. Dwie ostatnie są często traktowane łącznie jako płyta indoaustralijska. Południową i południowo-wschodnią granicę tworzy płyta antarktyczna.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Płytę afrykańską od północnego zachodu, zachodu, południa, wschodu i północnego wschodu otaczają grzbiety śródoceaniczne, w obrębie których, w strefie spreadingu powstaje nowa skorupa oceaniczna. Tym samym oceany Atlantycki i Indyjski coraz bardziej powiększają swoją powierzchnię, zaś Afryka oddala się od pozostałych kontynentów (śr. roczne tempo ruchu w strefie spreadingu Ocean Atlantyckiego wynosi 2,5 cm), jednocześnie pękając wzdłuż strefy Wielkich Rowów Afrykańskich.

Podział płyty[edytuj | edytuj kod]

Według części autorów z płyty afrykańskiej wydzielone są:

Wiek skorupy kontynentalnej Afryki określono na okres od prekambru do czasów obecnych, a skorupy oceanicznej płyty afrykańskiej na okres od wczesnej kredy do dziś.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wilbur E. Garrett (red.): Earth’s Dynamic crust. National Geographic, sierpień, 1985
  • A.N. Strahler: Plate Tectonics, Geo Books Publishing, Cambrige, Massachusetts, 1998, ISBN 0-9668594-4-8