Przejdź do zawartości

Płytka ćwierćfalowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Płytka ćwierćfalowa (ćwierćfalówka) – przyrząd optyczny zmieniający polaryzację przechodzącego przez niego światła o określonej dla przyrządu długości fali. Światło o polaryzacji w kierunku osi szybkiej przechodzące przez płytkę wyprzedza światło o kierunku polaryzacji wolnej o ćwierć długości fali (stąd nazwa)[1].

Otrzymywanie światła spolaryzowanego kołowo przez przejście przez polaryzator i płytkę ćwierćfalową

Wyjaśnienie

[edytuj | edytuj kod]

Płytka wykonana jest z materiału dwójłomnego, w którym prędkość rozchodzenia się światła, a tym samym i długość fali, zależy od kierunku polaryzacji światła. Światło padając na płytkę, w której oś optyczna jest równoległa do powierzchni, nie rozszczepia się, jednak składowe fali o różnych polaryzacjach poruszają się z różnymi prędkościami. Dlatego następuje przesunięcie jednej polaryzacji względem drugiej. Różnica dróg optycznych wynosi:

gdzie:

  • Zasada działania ćwierćfalówki.
    Różne prędkości rozchodzenia się fal spolaryzowanych w ćwierćfalówce.
    zasada działania ćwierćfalówki
    Zmiana polaryzacji liniowej na kołową w ćwierćfalówce.
    – grubość płytki,
  • – współczynnik dwójłomności (różnica współczynników załamania dla obu polaryzacji).

Aby otrzymać przesunięcie o ćwierć długości fali należy odpowiednio dobrać grubość płytki, tak aby spełniała warunek:

Płytka ćwierćfalowa o najmniejszej możliwej grubości nazywana jest płytką zerowego rzędu. Ze względu na kruchość kryształów zdecydowanie częściej stosuje się płytki, w których droga optyczna jest wielokrotnością długości fali plus ćwierć długości fali. W płytce rzędu n różnica dróg optycznych wynosi[1]:

Własności

[edytuj | edytuj kod]
  • Przepuszcza całe padające na nią światło zmieniając jedynie stan jego polaryzacji.
  • Nie polaryzuje światła niespolaryzowanego.
  • Światło spolaryzowane liniowo zamienia na światło spolaryzowane eliptycznie zależnie od kąta polaryzacji względem osi szybkiej płytki i tak w szczególności:
    • gdy oś płytki (szybka lub wolna) pokrywa się z kierunkiem polaryzacji światła, nie zmienia polaryzacji,
    • gdy płaszczyzna polaryzacji światła tworzy kąt 45° z osią płytki, to światło zmienia polaryzację na kołową.
  • Zmienia światło spolaryzowane kołowo na światło spolaryzowane liniowo.

Zastosowania

[edytuj | edytuj kod]

Stosowana jest m.in. w mikroskopii polaryzacyjnej do analizowania stanu polaryzacji światła oraz do zmiany stanu polaryzacji światła.

Płytkę ćwierćfalową używa się do budowy polaryzatorów kołowych. Polaryzator kołowy otrzymuje się poprzez sklejenie polaryzatora liniowego i płytki ćwierćfalowej tak by kierunek polaryzacji polaryzatora tworzył kąt 45° z płaszczyzną wyznaczoną przez oś optyczną i kierunek promienia światła (patrz własności płytki). Tak uzyskany układ optyczny polaryzuje kołowo tylko światło padające od strony polaryzatora.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Dieter Meschede, Optics, light, and lasers. The practical approach to modern aspects of photonics and laser physics, Thirde revised and enlarged edition, Weinheim, Germany 2017, s. 132–133, ISBN 978-3-527-68551-6, OCLC 974371870 [dostęp 2023-02-06].