POSM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

POS (ang. point of sale) właściwie: POSM (ang. point of sales materials) – materiały stymulujące sprzedaż; sformułowanie to odnosi się do różnych rodzajów nośników reklamy typu BTL.

W polskiej terminologii marketingowej przyjęło stosować się nazwę POS, jednak polskie wiodące firmy dla określenia produktów stymulujących sprzedaż używają terminu POSM[potrzebny przypis]. W USA oraz Rosji używa się również określenia POP (Point-of-Purchase).

Zalety[edytuj | edytuj kod]

Wśród głównych zalet materiałów POS warto wymienić choćby możliwość docierania do masowego odbiorcy. Reklama o szerokim zasięgu może być bowiem stosowana w miejscach odwiedzanych często przez mieszkańców miast w drodze do pracy czy poza nią – w centrach handlowych, stacjach benzynowych czy na okolicznych ulicach. Dzięki możliwości umieszczenia reklamy zewnętrznej na różnego rodzaju nośnikach, decydujące się na jej zastosowanie marki, mogą tworzyć atrakcyjne i skuteczne przekazy dostosowane do własnych potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów.

Nie bez znaczenia jest również rozpoznawalność marki korzystającej z materiałów POS. Bieżący kontakt klientów z nią sprawia, że chętniej i częściej wybierają ją oni w trakcie zakupów. Na koniec – koszty materiałów POS są znacznie niższe niż na przykład reklama telewizyjna czy radiowa[1].

Wady[edytuj | edytuj kod]

Reklama zewnętrzna nie jest jednak pozbawiona wad. Jej krytycy zarzucają przede wszystkim zaśmiecanie miejskiego krajobrazu przez dziesiątki materiałów reklamowych. Natłok reklam sprawia dodatkowo, że potencjalni klienci mogą czuć się zagubieni i mieć problem z odnalezieniem promowanego przez nas komunikatu.

Rodzaje materiałów POS[edytuj | edytuj kod]

Materiały te dzielą się na trwałe i miękkie. Przez miękkie określa się głównie wszelkie tanie rozwiązania bazujące na papierze, kartonie. Twarde to kasetony, regały - czyli wykonane z plastiku, metalu itp.

Do POS (POSM/ POP) zaliczamy:

Największą i najstarszą branżową organizacją na świecie, zrzeszającą m.in. firmy P.O.S, jest POPAI.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]