Pamiętnik Towarzystwa Tatrzańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pamiętnik Towarzystwa Tatrzańskiego wydawany przez nowo powstałe Polskie Towarzystwo Tatrzańskie
Częstotliwość

rocznik

Państwo

 Polska

Adres

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, ul. Traugutta 4, 30-549 Kraków

Wydawca

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie

Tematyka

Tatry

Pierwszy numer

pierwszy rocznik wydawany przez Towarzystwo Tatrzańskie ukazał się w 1876 r. Od 1992 roku periodyk pod tym samym tytułem wydawany jest przez nowo powstałe Polskie Towarzystwo Tatrzańskie

Ostatni numer

aktualnie wydawane

Średni nakład

1000 egz.

Format

16 × 24 cm

Liczba stron

450

„Pamiętnik Towarzystwa Tatrzańskiego”rocznik wydawany w Krakowie w latach 1876–1920 przez Towarzystwo Tatrzańskie. W sumie ukazało się 38 tomów. Po powstaniu i zarejestrowaniu w 1988 r. Polskie Towarzystwo rozpoczęło wydawanie Pamiętników Towarzystwa Tatrzańskiego, które jednak nie są kontynuacją roczników wydawanych przez Towarzystwo Tatrzańskie. W latach 1992–2022 ukazało się 30 tomów[1]. Wydawnictwo jest kontynuowane.

W roczniku dominowała tematyka tatrzańska, lecz szereg artykułów dotyczył obszaru całych Karpat, a nawet Karkonoszy. Poza sprawozdaniami Towarzystwa Tatrzańskiego rocznik drukował prace popularnonaukowe i naukowe. Znalazło się w nim wiele opracowań z zakresu turystyki, krajoznawstwa, taternictwa, geologii, geografii, botaniki, zoologii, etnografii itd. Publikowano w nim także opisy wycieczek.

Uzupełnienie „Pamiętnika Towarzystwa Tatrzańskiego” stanowiło wydawane osobno w latach 1883–1919 „Sprawozdanie Towarzystwa Tatrzańskiego”. Kontynuacją czasopisma są wydawane do dzisiaj „Wierchy”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]