Papier ryżowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Papier ryżowy z odbitym wzorem maty bambusowej
Papier ryżowy na sajgonki

Papier ryżowy:

1. Tradycyjny produkt spożywczy w południowych Chinach i Wietnamie. Jadalny "papier" wyrabiany jest z masy z rozmoczonych ziaren ryżowych, rozprowadzonej na tkaninie umieszczonej nad zbiornikiem z parującą wodą. Gdy ciasto się zetnie, jest suszone na słońcu na macie bambusowej. Papier ryżowy wykorzystywany jest zwłaszcza do sporządzania tradycyjnych naleśniczków nem (ang. spring rolls), zwanych w Polsce sajgonkami. Niekiedy tnie się go na paski, otrzymując płaski makaron ryżowy[1].

2. Tradycyjny papier chiński, wykorzystywany w różnych celach, ale nie kulinarnych. Otrzymywany jest z kory drzewa Tetrapanax papyrifer, rosnącego na Tajwanie[potrzebny przypis].

3. Tzw. malajski papier ryżowy – surowiec powstający z rdzenia roślin z gatunku Scaevola plumieri służący do wytwarzania wyrobów rzemiosła artystycznego, w tym sztucznych kwiatów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jolanta i Karol Węglarscy: Użyteczne rośliny tropików. Szkice etnobotaniczne. Poznań: Bogucki Wydawnictwo naukowe, 2008, s. 525-527. ISBN 978-83-61320-17-3.
  2. Rośliny kwiatowe 2. Warszawa: Muza SA, 1998, s. 304-305. ISBN 83-7079-779-2.