Parafia św. Józefa w Rybnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Józefa w Rybnicy
Państwo

 Naddniestrze
 Mołdawia

Siedziba

Rybnica

Adres

ul. Pugaczewa 22
279700 Rybnica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

kiszyniowska

Dekanat

naddniestrzański

Proboszcz

Tadeusz Magierowski SCI

Wezwanie

św. Józefa

Położenie na mapie Naddniestrza
Mapa konturowa Naddniestrza, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Józefa w Rybnicy”
Położenie na mapie Mołdawii
Mapa konturowa Mołdawii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Józefa w Rybnicy”
Ziemia47°45′36,4″N 28°59′53,5″E/47,760111 28,998194

Parafia św. Józefa w Rybnicy – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w diecezji kiszyniowskiej w dekanacie naddniestrzańskim, de iure w Mołdawii, de facto w Naddniestrzu.

Opiekę nad parafią sprawują sercanie. Msze święte sprawowane są w językach polskim i rosyjskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia założona w XVII w przez Koniecpolskich, gdy Rybnica znajdowała się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Należała do diecezji kamienieckiej. Kościół murowany fundacji Jana Kożuchowskiego zbudowano w latach 1815–1817, konsekrowany w 1892 przez biskupa pomocniczego łucko-żytomierskiego Cyryla Lubowidzkiego. Po rewolucji październikowej działał jeszcze pewien czas, lecz ostatecznie został zamknięty w 1933. Proboszcz rybnicki ks. Anton Vedegis został aresztowany i skazany na 3-letnie wygnanie. Na prośbę mieszkańców został zwolniony, lecz zmarł w 1937. Kościół zburzono w 1936. Parafia wznowiła działalność w czasie okupacji rumuńskiej. Ponownie zamknięta w 1949. Wierni w tym czasie gromadzili się w kaplicy cmentarnej. Po 1949 wiernych odwiedzali księża z Kiszyniowa i Ukrainy, odprawiając msze w kaplicy cmentarnej, a po jej zburzeniu przez władze radzieckie w 1963 w prywatnych mieszkaniach.

Oficjalna rejestracja parafii przez władze nastąpiła w 1990. Zakupiono dom, który używano jako kaplicy. Przystąpiono również do budowy nowego kościoła, który 9 października 2003 konsekrował arcybiskup warszawski, prymas Polski kard. Józef Glemp. Otwarto również kaplicę filialną pw. Matki Bożej Fatimskiej w Iwanówce, którą 10 maja 2008 konsekrował biskup kiszyniowski Anton Coșa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]