Parafia św. Mikołaja w Gegabraście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Mikołaja
Gegabrastos Šv. Nikolajaus parapija
Ilustracja
Cerkiew parafialna
Państwo

 Litwa

Siedziba

Gegabrasta

Data powołania

1889

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

wileńska i litewska

Dekanat

wisagiński

Cerkiew

św. Mikołaja

Proboszcz

ks. Aleksiej Smirnow

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

9/22 maja; 6/19 grudnia

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew parafialna”
Ziemia55°58′00,3″N 24°18′19,8″E/55,966750 24,305500

Parafia św. Mikołajaprawosławna parafia w Gegabraście, w dekanacie wisagińskim eparchii wileńskiej i litewskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Parafia została erygowana w 1889 na potrzeby kilkudziesięciu prawosławnych rodzin rosyjskich, które w latach 60. XIX wieku zostały sprowadzone na teren dzisiejszego rejonu poswolskiego (wcześniej mieszkańcy miejscowości należeli do parafii w Poniewieżu). W pierwszych latach istnienia placówki duszpasterskiej jej świątynią była kaplica urządzona w prywatnym domu jednej z rodzin. Wolno stojąca cerkiew została wzniesiona w 1896 dzięki pomocy arcybiskupa wileńskiego i litewskiego Hieronima.

Do 1919 parafia prowadziła szkołę, której budynek został jej zarekwirowany przez władze niepodległej Litwy. W latach 30. XX wieku, po negocjacjach z zarządem eparchii wileńskiej i litewskiej, obiekt został zwrócony pierwotnym właścicielom. W 1937 parafia liczyła 885 wiernych.

W 1941, z polecenia egzarchy Krajów Bałtyckich, metropolity Sergiusza w skład parafii weszły jako jej filie cerkwie w Birżach, Lebeniszkach i Pozwole. Według statystyk z roku następnego parafia liczyła 212 wiernych.

W latach 1943–1958 proboszczem parafii był ks. Nikołaj Gurjanow, otaczany za życia niezwykłym szacunkiem przez prawosławnych mieszkańców północnej Litwy, uznawany za świętego starca (mimo faktu niezłożenia ślubów mniszych), ojciec duchowy mniszek z monasteru św. Marii Magdaleny w Wilnie. Po jego przeniesieniu do eparchii pskowskiej cerkiew w Gegabraście była obsługiwana przez duchownych z parafii w Rokiszkach, Poniewieżu lub Oniksztach.

Na początku XXI w. z powodu małej liczby wiernych (kilkanaście osób), nabożeństwa parafialne odbywały się kilka razy w roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • G. Szlewis, Православные храмы Литвы, Свято-Духов Монастыр, Vilnius 2006, ISBN 9986-559-62-6