Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie (Anin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa (Anin)

Adres

ul. Rzeźbiarska 46
04-620 Warszawa-Anin

Data powołania

1942

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

warszawsko-praska

Dekanat

aniński

Kościół

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie (Anin)

Proboszcz

ks. Marek Doszko

Wspomnienie liturgiczne

Matki Bożej Królowej Polski

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie”
Ziemia52°13′00,95″N 21°09′46,22″E/52,216931 21,162839
Strona internetowa

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie (Anin)parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat aniński). Obsługiwana przez księży diecezjalnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tak jak większość osiedli w kraju, Anin od początku stara się stworzyć kaplicę. W warunkach niewoli miało to również znaczenie jako działalność patriotyczna i narodowa. Rzucona myśl szybko znalazła zwolenników i realizatorów. Już w 1911 r. Antoni Szalla przystąpił do opracowania planu i kosztorysu budowy kaplicy, inny mieszkaniec, Jakub Pawlikowski przeznaczył plac pod budowę, nadleśnictwo wilanowskie dostarczyło drzewa, a mieszkańcy Anina i Nowego Wawra pokryli koszty budowy.

Wybuch wojny światowej odwlókł nieco budowę kaplicy, przez co dopiero w 1916 r. oddano ją do użytku. W 1929 r. kaplica została powiększona i dobudowano do niej wieżę o wysokości 18 m, na której zawieszono dzwony. Pomimo rozbudowy, świątynia nie wystarczała ciągle rosnącej liczbie wiernych. Powstał więc projekt zbudowania nowego, dużego kościoła, który miał być jednocześnie pomnikiem bohaterów poległych w bitwach wawerskich w czasie powstania listopadowego. Miała to być monumentalna budowla – jedna z trzech, jakie projektowano wznieść w setną rocznicę powstania. Zaczęto gromadzić na ten cel fundusze, lecz wybuch wojny zniweczył te plany. Władze kościelne podjęły jednak w 1942 r. decyzję o powołaniu parafii w Aninie. 1 czerwca 1942 r. uroczystego erygowania parafii Matki Bożej Królowej Polski dokonał ksiądz arcybiskup Stanisław Gall, a pierwszym proboszczem został ksiądz Piotr Pieniążek.

Ksiądz Piotr Pieniążek był dynamicznym gospodarzem parafii i wkrótce po wojnie przystąpił do dalszej rozbudowy kościoła. W 1948 r. dobudowano prezbiterium i zakrystię, w 1949 r. boczne nawy kościoła. Rozpoczęto budowę domu parafialnego, który miał stać się ośrodkiem życia kulturalnego Anina. Gdy w 1951 r. budynek był już ukończony w stanie surowym, władze komunistyczne zarekwirowały go, przekazując w przymusową dzierżawę Zarządowi Kin.

W okresie od października 1975 do maja 1978 r. w parafii pełnił posługę wikariusza bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W 1976 r. rozpoczęła się budowa nowej świątyni według projektu Zygmunta Stępińskiego. Kościół ukończono w ciągu 4 lat i 13 grudnia 1980 r. Arcybiskup Bronisław Wacław Dąbrowski dokonał przeniesienia Najświętszego Sakramentu do nowego budynku. Stary drewniany kościółek, dzięki staraniom księdza proboszcza, został przeniesiony do nowej parafii w Tarchominie-Porajach.

Nowy kościół aniński ozdobił ołtarz przedstawiający „krzew gorejący”, dzieło artysty rzeźbiarza Władysława Trojana, oraz witraże z pracowni Teresy Reklewskiej.

W 1989 r. parafii zwrócono budynek po byłym kinie „Wrzos”, które już wcześniej z powodów finansowych zakończyło swą działalność. Po generalnym remoncie budynku odbywają się w nim, zgodnie z myślą budowniczego, ks. Piotra Pieniążka, zebrania społeczne, imprezy kulturalne i ważne uroczystości religijne. 13 czerwca 1992, Prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp, w obecności pierwszego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej ks. biskupa Kazimierza Romaniuka i gospodarza parafii, księdza kanonika Wiesława Kalisiaka, dokonał uroczystej konsekracji nowego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski.

Proboszczowie parafii[edytuj | edytuj kod]

ks. Piotr Pieniążek luty 1942 – luty 1955
ks. Tadeusz Zakrzewski luty 1955 – marzec 1957
ks. Stefan Ulatowski marzec 1957 – listopad 1973
ks. Marian Godlewski listopad 1973 – maj 1976
ks. Kazimierz Zastawny maj 1976 – październik 1976
ks. Wiesław Kalisiak październik 1976 – październik 2006
ks. Stanisław Markowski grudzień 2006 – listopad 2008

Obecnym proboszczem parafii jest ks. kanonik Marek Doszko (30 listopada 2008).

Wspólnoty i ruchy[edytuj | edytuj kod]

  • Schole anińskie
  • Komisja Charytatywna
  • Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Veni Creator
  • Rodzina Różańcowa
  • Ruch Apostolski Rodzina Rodzin
  • Wspólnota mężczyzn Totus Tuus
  • Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym Chata z pomysłami
  • Ministranci
  • Oaza
  • Drużyna Świętej Rodziny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]