Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie (Anin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Matki Bożej Królowej Polski
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa (Anin)
Adres ul. Rzeźbiarska 46
04-620 Warszawa-Anin
Data powołania 1942
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja warszawsko-praska
Dekanat aniński
Kościół Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie (Anin)
Proboszcz ks. Marek Doszko
Wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Królowej Polski
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Parafia Matki Bożej Królowej Polski
Parafia Matki Bożej Królowej Polski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Matki Bożej Królowej Polski
Parafia Matki Bożej Królowej Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Parafia Matki Bożej Królowej Polski
Parafia Matki Bożej Królowej Polski
Ziemia52°13′00,95″N 21°09′46,22″E/52,216931 21,162839
Strona internetowa

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie (Anin)parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat aniński). Obsługiwana przez księży diecezjalnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tak jak większość osiedli w kraju, Anin od początku stara się stworzyć kaplicę. W warunkach niewoli miało to również znaczenie jako działalność patriotyczna i narodowa. Rzucona myśl szybko znalazła zwolenników i realizatorów. Już w 1911 r. Antoni Szalla przystąpił do opracowania planu i kosztorysu budowy kaplicy, inny mieszkaniec, Jakub Pawlikowski przeznaczył plac pod budowę, nadleśnictwo wilanowskie dostarczyło drzewa, a mieszkańcy Anina i Nowego Wawra pokryli koszty budowy.

Wybuch wojny światowej odwlókł nieco budowę kaplicy, przez co dopiero w 1916 r. oddano ją do użytku. W 1929 r. kaplica została powiększona i dobudowano do niej wieżę o wysokości 18 m, na której zawieszono dzwony. Pomimo rozbudowy, świątynia nie wystarczała ciągle rosnącej liczbie wiernych. Powstał więc projekt zbudowania nowego, dużego kościoła, który miał być jednocześnie pomnikiem bohaterów poległych w bitwach wawerskich w czasie powstania listopadowego. Miała to być monumentalna budowla - jedna z trzech, jakie projektowano wznieść w setną rocznicę powstania. Zaczęto gromadzić na ten cel fundusze, lecz wybuch wojny zniweczył te plany. Władze kościelne podjęły jednak w 1942 r. decyzję o powołaniu parafii w Aninie. 1 czerwca 1942 r. uroczystego erygowania parafii Matki Bożej Królowej Polski dokonał ksiądz arcybiskup Stanisław Gall, a pierwszym proboszczem został ksiądz Piotr Pieniążek.

Ksiądz Piotr Pieniążek był dynamicznym gospodarzem parafii i wkrótce po wojnie przystąpił do dalszej rozbudowy kościoła. W 1948 r. dobudowano prezbiterium i zakrystię, w 1949 r. boczne nawy kościoła. Rozpoczęto budowę domu parafialnego, który miał stać się ośrodkiem życia kulturalnego Anina. Gdy w 1951 r. budynek był już ukończony w stanie surowym, władze komunistyczne zarekwirowały go, przekazując w przymusową dzierżawę Zarządowi Kin.

W okresie od października 1975 do maja 1978 r. w parafii pełnił posługę wikariusza bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W 1976 r. rozpoczęła się budowa nowej świątyni według projektu Zygmunta Stępińskiego. Kościół ukończono w ciągu 4 lat i 13 grudnia 1980 r. Arcybiskup Bronisław Wacław Dąbrowski dokonał przeniesienia Najświętszego Sakramentu do nowego budynku. Stary drewniany kościółek, dzięki staraniom księdza proboszcza, został przeniesiony do nowej parafii w Tarchominie-Porajach.

Nowy kościół aniński ozdobił ołtarz przedstawiający "krzew gorejący", dzieło artysty-rzeźbiarza Władysława Trojana, oraz witraże z pracowni Teresy Reklewskiej.

W 1989 r. parafii zwrócono budynek po byłym kinie "Wrzos", które już wcześniej z powodów finansowych zakończyło swą działalność. Po generalnym remoncie budynku odbywają się w nim, zgodnie z myślą budowniczego, ks. Piotra Pieniążka, zebrania społeczne, imprezy kulturalne i ważne uroczystości religijne. 13 czerwca 1992, Prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp, w obecności pierwszego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej ks. biskupa Kazimierza Romaniuka i gospodarza parafii, księdza kanonika Wiesława Kalisiaka, dokonał uroczystej konsekracji nowego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski.

Proboszczowie parafii[edytuj | edytuj kod]

ks. Piotr Pieniążek luty 1942 – luty 1955
ks. Tadeusz Zakrzewski luty 1955 – marzec 1957
ks. Stefan Ulatowski marzec 1957 – listopad 1973
ks. Marian Godlewski listopad 1973 – maj 1976
ks. Kazimierz Zastawny maj 1976 – październik 1976
ks. Wiesław Kalisiak październik 1976 – październik 2006
ks. Stanisław Markowski grudzień 2006 – listopad 2008

Obecnym proboszczem parafii jest ks. kanonik Marek Doszko (30 listopada 2008).

Wspólnoty i ruchy[edytuj | edytuj kod]

  • Schole anińskie
  • Komisja Charytatywna
  • Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Veni Creator
  • Rodzina Różańcowa
  • Ruch Apostolski Rodzina Rodzin
  • Wspólnota mężczyzn Totus Tuus
  • Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym Chata z pomysłami
  • Ministranci

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]