Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ufie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ufie
Państwo

 Rosja

Siedziba

Ufa

Adres

г. Уфа, ул. Кадырова 18

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

diecezja

św. Klemensa w Saratowie

dekanat

baszkirsko-orenbursko-tatarstański

Wezwanie

Podwyższenie Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

14 września

Położenie na mapie Baszkortostanu
Mapa konturowa Baszkortostanu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ufie”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ufie”
Ziemia54°46′17,0″N 55°56′52,8″E/54,771389 55,948000

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ufie – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Ufie, w diecezji św. Klemensa w Saratowie w dekanacie baszkirsko-orenbursko-tatarstańskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brak danych o roku powstania parafii, istniała ona jednak przed rewolucją październikową. Parafianami byli przeważnie Polacy. W czasach komunistycznych wierni poddawani byli represjom. 17 czerwca 1937 w Ufie razem z członkami rady parafialnej aresztowano ks. Franciszka Budrysa, posługującego w Ufie i w innych pozbawionych kapłana parafiach. Ks. Budrysa oskarżono, że na zlecenie francuskiego agenta, biskupa Neveu, zajmował się szpiegostwem na rzecz francuskiego wywiadu i Watykanu oraz organizował działalność powstańczą przeciwko władzy radzieckiej pod pozorem pracy duszpasterskiej, wykorzystując fanatyzm religijny parafian oraz o bycie rezydentem szpiegowskiej siatki Polskiej Organizacji Wojskowej. Po torturach, 11 listopada 1937 ks. Budrys został skazany na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 16 grudnia w ufijskim więzieniu. Wraz z kapłanem w tzw. sprawie Budrysa zamordowano 189 jego parafian z różnych miast. Po śmierci Stalina, 14 stycznia 1958, Trybunału Wojskowego Południowo-Uralskiego Okręgu Wojskowego uznał ks. Budrysa za niewinnego zarzucanych mu wcześniej czynów. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny ks. Budrysa.

Parafia odrodziła się po upadku Związku Sowieckiego. Kościół nie został zwrócony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]