Park Narodowy Lizard Island

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Lizard Island
Lizard Island National Park
Położenie 93 km na północny wschód od Cooktown
Data utworzenia 1939
Powierzchnia 10 km²
Położenie na mapie Queensland
Mapa lokalizacyjna Queensland
Park Narodowy Lizard Island
Park Narodowy Lizard Island
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Park Narodowy Lizard Island
Park Narodowy Lizard Island
Ziemia14°40′S 145°27′E/-14,666667 145,450000
Strona internetowa

Jaszczurza Wyspa – park narodowy, który jest częścią Wielkiej Rafy Koralowej w Queensland w Australii, 1624 km na północny zachód od Brisbane oraz częścią grupy wysp Lizard, łącznie z wyspą Palfrey.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Jaszczurza Wyspa zbudowana jest z granitu i zajmuje 10 km² razem z trzema pobliskimi wyspami – Palfrey, South i Bird. Razem te wyspy oraz ich dobrze rozwinięta postrzępiona rafa otaczają głęboką na 10 metrów Niebieską Lagunę (Blue Lagoon).

Aborygeńska historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa Lizard była znana jako Dyiigurra dla aborygeńskich ludzi Dingaal i była uznawana za miejsce święte. Ludzie używali wyspy jako miejsca inicjacji dla młodych mężczyzn oraz urodzaju skorupiaków, żółwi, diugoni i ryb. Dingaalowie wierzyli, że grupa wysp Lizard została stworzona w dreamtime (w aborygeńskiej mitologii jest to święty czas przerwy w formowaniu świata przez ancestralnego totemicznego ducha). Widzieli to jako płaszczkę, której ciałem była Jaszczurza Wyspa, a reszta wysp formowała ogon. Lokalni Aborygeni Dingill nazywają tę wyspę Jiigurru.

Europejska historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwę Jaszczurza nadał wyspie Kapitan James Cook, który przypłynął na nią 12 sierpnia 1770. Wyjaśnił to tak: „Jedynymi lądowymi zwierzętami jakie tu zobaczyliśmy były jaszczurki i wyglądało na to, że jest ich całkiem dużo, co spowodowało, że nazwałem tę wyspę Jaszczurzą”[1]. Cook wspiął się na szczyt wyspy, żeby obrać kurs z powrotem na morze przez labirynt raf, któremu się przeciwstawiał i od tego czasu szczyt wyspy nazwano „spojrzeniem Cooka”. Do lat 60. XIX wieku wyspa była używana przez rybaków bêche-de-mer (jest to nazwa rybaków łowiących strzykwy), którzy uważali, że woda zawiera olbrzymie ilości ogórków morskich lub trepangów, które są popularnymi przysmakami w Azji. W 1879 Kapitan Robert Watson wraz z żoną, dwoma służącymi oraz małym synkiem zmodyfikowali opuszczoną chatę pozostawioną na wyspie przez załogę Julia Percy. Ruiny można oglądać do dziś. Kapitan Watson był rybakiem bêche-de-mer i podczas jego nieobecności Aborygeni zamieszkujący główny kontynent zabili jednego ze sług. Pani Watson miała zaledwie 21 lat kiedy przybyła na wyspę Lizard i była znana z wielkiej odwagi i wytrzymałości. Po ataku, w towarzystwie swojego syna i drugiego chińskiego służącego, usiłowała uciec z wyspy i dostać się na kontynent w żelaznym zbiorniku (można go zobaczyć w muzeum w Queensland – jest to wielka prostokątna kadź) do gotowania bêche-de-mer. Pojemnik unosił się na wodzie i zaczął oddalać się od wybrzeża. Cała trójka zmarła z pragnienia po dziewięciu dniach. Ich ciała znaleziono trzy miesiące później razem z dziennikiem pani Watson. Stanowa biblioteka w Queensland jest w posiadaniu dwóch dzienników odważnej żony i matki. Jeden opowiada o ostatnich dziewięciu miesiącach na Jaszczurzej Wyspie, w drugim udokumentowane zostały jej ostatnie dni. W odwecie za atak, zorganizowana była ekspedycja karna przeciwko grupom Aborygeńskim, ale prawie na pewno byli to inni Aborygeni. Zdjęcia pani Watson (image 1) i jej pomniku (image 2) zostały przetworzone cyfrowo i są w posiadaniu stanowej biblioteki w Queensland.

W 1939 roku uznano wyspy: Lizard, Palfrey, South i Bird za park narodowy, który zarządzany jest przez Serwis Parków i Dzikiej Przyrody w Queensland. Wyspa jest także częścią Parku Piechoty Morskiej na Wielkiej Rafie Koralowej i jest zarządzana przez nich oraz Agencję Ochrony Środowiska w Queensland. Wymagane są zezwolenia na wszystkie manipulacyjne badania w grupie wysp Lizard oraz ich wodnym otoczeniu.

Bieżące ustalenia i użytek[edytuj | edytuj kod]

Oprócz parku narodowego na wyspie Lizard znajdują się inne obiekty:

Stacja badań Lizard Island[edytuj | edytuj kod]

Usytuowana jest w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie wyspy. Kierowana przez Australijskie Muzeum zapewniając badania i edukacyjne udogodnienia dla wszystkich zainteresowanych poznawaniem rafy koralowej. Rezultatem tych badań prowadzonych przez stację jest ponad 1000 naukowych publikacji, które zostały stworzone przez australijskich i międzynarodowych badaczy od czasu kiedy stacja została utworzona w 1973 r.

Ośrodek turystyczny wyspy Lizard[edytuj | edytuj kod]

W północno-zachodniej części wyspy znajduje się luksusowy kurort kierowany przez firmę Voyages, która zarządza ośrodkami turystycznymi i wycieczkami w całej Australii. Ośrodek, posiadający 40 willi do wynajęcia na wakacje, oferuje prywatność oraz – czerpiąc korzyści z lokacji wyspy – zajmuje się sportami wodnymi, łącznie z organizowaniem wycieczek nurkowych na pobliski Cod Hole.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]