Park Przyrodniczy Serra da Estrela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Przyrodniczy Serra da Estrela
Parque Natural da Serra da Estrela
Ilustracja
Park Przyrodniczy Serra da Estrela
Państwo

 Portugalia

Mezoregion

Serra da Estrela

Data utworzenia

17 lipca 1976

Akt prawny

dekret z mocą ustawy nr 557/76

Powierzchnia

88 850 ha

Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Park Przyrodniczy Serra da Estrela”
Ziemia40°19′19″N 7°36′46″W/40,321944 -7,612778

Park Przyrodniczy Serra da Estrela (port. Parque Natural da Serra da Estrela, skrót: PNSE) – obszar chroniony w środkowej Portugalii o zasadach ochrony zbliżonych do obowiązujących w polskich parkach krajobrazowych. Jego powierzchnia wynosi 88 850 ha. Jest jednym z najrozleglejszych obszarów chronionych w tym kraju. Obejmuje obszar grupy górskiej Serra da Estrela, w tym najwyższy punkt kontynentalnej Portugalii, Torre (Malhão da Estrêla, 1993 m n.p.m.). Na jego terenie znajsują się najwyraźniejsze i najlepiej zachowane elementy górskiego krajobrazu polodowcowego na poziomie krajowym, występują oryginalne zespoły roślinne i rzadkie gatunki zwierząt.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park leży w środkowo-wschodniej części kontynentalnej Portugalii. Obejmuje tereny rozciągających się od miejscowości Guarda na północnym wschodzie do podnóży Serra do Açor na południowym zachodzie w gminie Seia. Zdecydowanie większa część parku (85%) znajduje się w dystrykcie Guarda (85%), a pozostała część w dystrykcie Castelo Branco. Jego tereny leżą w gminach Celorico da Beira, Covilhã, Gouveia, Guarda, Manteigas i Seia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park został utworzony 16 lipca 1976 r. (D.R. nr 557/76). Jego początkowa powierzchnia wynosiła 52 000 ha. Granice Parku zostały na nowo określone w późniejszych rewizjach. W 1979 r. jego obszar został powiększony do 101 060 ha (D.R. nr 167/79), natomiast w 2007 r. został zmniejszony do wymiaru 88 850 ha (D.R. nr 83/2007).

Turystyka i sport[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Parku możliwe jest uprawianie turystyki pieszej, jazdy konnej lub jazdy na rowerze. W terenie jest około 375 kilometrów oznakowanych tras o różnym stopniu trudności. W zimie Serra da Estrela jest jedynym miejscem w Portugalii, gdzie można uprawiać narciarstwo na śniegu, a także jazdę na sankach czy snowboardzie. W ośrodku narciarskim Serra da Estrela, usytuowanym koło najwyższego szczytu tych gór, znajduje się wyciąg i kilka stoków zjazdowych z infrastrukturą pomocniczą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Strona Parku [1]