Park Zaczarowanej Dorożki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Zaczarowanej Dorożki
Ilustracja
Widok na park od strony zachodniej
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Dzielnica III Prądnik Czerwony
Powierzchnia 2,06 ha
Data założenia 2006 (w obecnej formie)
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Park Zaczarowanej Dorożki
Park Zaczarowanej Dorożki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park Zaczarowanej Dorożki
Park Zaczarowanej Dorożki
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Park Zaczarowanej Dorożki
Park Zaczarowanej Dorożki
Ziemia50°05′12″N 19°57′57″E/50,086667 19,965833

Park Zaczarowanej Dorożkipark znajdujący się w Krakowie pomiędzy ulicami Lublańską a Dobrego Pasterza na osiedlu Prądnik Czerwony[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park leży na terenie dawnego folwarku należącego od XV wieku do zakonu Dominikanów. Około roku 1604 Zakon przeniósł główne zabudowania wraz z kaplicą w okolice obecnego kościoła Jana Chrzciciela wtedy też postanowiono iż w rejonie obecnie zajmowanym przez park zostanie wybudowany młyn i stawy rybne, takiej lokalizacji sprzyjała płynąca obok rzeka Prądnik. By usprawnić działanie młyna a jednocześnie obniżyć ryzyko częstych wówczas wylewów rzeki jedną z odnóg Prądnika, tzw. “młynówkę robotną”, połączono z płynącym od północy Sudołem Dominikańskim. U zbiegu tych dwóch potoków wybudowano młyn wodny oraz dwa duże stawy położone na zachód od młyna. Podczas Potopu Szwedzkiego w 1655 roku większość zabudować folwarku została spalona a stawy i koryta potoków zasypane. Młyn wraz z potrzebnymi ciekami wodnymi jednak bardzo szybko odbudowano. Początkowo budynek młyna był drewniany dopiero w XIX wieku zastąpiono go budynkiem murowanym, którego bryła zachowała się do dzisiaj[2].

W 1950 roku tereny folwarku dominikańskiego zostały odebrane zakonowi Dominikanów i upaństwowione. Władze państwowe nie kontynuowały prac w młynie, także stawy zostały zaniedbane i stały się miejscem dzikiej rekreacji mieszkańców powstających w okolicy osiedli. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w związku z budową osiedla mieszkaniowego przy ulicy Dobrego Pasterza stawy zostały osuszone i zasypane, a na ich miejscu utworzono park. Przy parku zachował się budynek młyna, jednak został on zamknięty i w żaden sposób nie został zagospodarowany. Na terenach stawów na południe od parku zostały utworzone działkowe ogródki pracownicze. W latach 90. na mocy decyzji Komisji Majątkowej tereny parku i ogródków zostały zwrócone zgromadzeniu ojców Dominikanów. Nie miało to jednak żadnego wpływu na funkcjonowanie parku natomiast ogródki działkowe zostały zamknięte jesienią 2006 roku i obecnie na terenie działek budowane jest osiedle mieszkaniowe: Villa Galicja[3]. Przy okazji nadania sąsiedniej ulicy imienia Jana Kaczary park zyskał nazwę Parku Zaczarowanej Dorożki.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Park jest elipsą o powierzchni około 2,06 ha, okrąża go asfaltowa aleja, od której do środka parku prowadzi sześć alei. W parku znajduje się plac zabaw z piaskownicami, huśtawką i zjeżdżalnią[1].

W 2010 roku Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony zleciła prace modernizacyjne. Powstał dwustrefowy plac zabaw z wieżami, kładkami wiszącymi, kolejką linową, huśtawki, piaskownice. Plac jest otoczony płotem. W Parku utworzono staw nawiązując do historii tego miejsca, w centralnym skrzyżowaniu alejek zamontowano fontannę w kształcie młyńskiego koła. Oprócz nowych alejek pojawiły się latarnie, nowe ławki, małe krzewy. Wybudowano wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią otoczone piłkochwytami, na którym można grać w piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną. W Parku powstały dwie toalety dla psów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Adrian Rusin: Kraków: Park Zaczarowanej Dorożki (pol.). mmkrakow.pl, 2009-05-17. [dostęp 2010-11-24].
  2. Park „Zaczarowanej Dorożki” w Krakowie (pol.). parki.org.pl. [dostęp 2010-11-24].
  3. Villa Galicja - opis (pol.). villagalicja.pl. [dostęp 2010-11-24].